„Banality lidského pachtění, jako majetek, vnějšková úspěšnost, přepych, ty mi už od mlada připadaly jako cosi opovrženíhodného.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Citát Alberta Einsteina o banalitách lidského pachtění vyjadřuje jeho názor na společnost a hodnoty, které jsou v ní často chváleny a ceněny. Einstein zde odsuzuje materialismus a povrchnost, které jsou podle něj nezbytnou součástí toho, co nazývá „pachtěním“.

Majetek, jako jedna z banalit, znamená pro mnoho lidí zdroj jejich sebevědomí a společenského postavení. Einstein však tento přístup odmítá a označuje ho za opovrženíhodný, protože věří, že skutečná hodnota a štěstí nemají nic společného s materiálními statky.

Další banalitou, kterou Einstein zmiňuje, je vnějšková úspěšnost. Mnoho lidí se zaměřuje na dosahování úspěchu a slávy z důvodu získání uznání a obdivu od ostatních. Pro Einsteina je však tato snaha o vnější úspěch pouze povrchní a nevýznamná.

Posledním aspektem, který Einstein zmiňuje, je přepych. Tento termín se vztahuje k nadměrnému luxusu a bohatství, které mnozí lidé považují za cíl svého života. Pro Einsteina je však tento přepych prázdný a bezduchý, neboť skutečná hodnota života spočívá v jiných věcech než v hromadění materiálních statků.

Celkově lze citát Alberta Einsteina interpretovat tak, že zpochybňuje a kritizuje společenské hodnoty, které jsou často privilegované a považované za důležité. Místo toho se Einsteina zajímají o věci, které jsou mimo dosah materiálního světa, jako například poznání, empatie a hlubší smysl života.

Související citáty

Velkou předností hotelů je, že nás chrání před rodinným životem.
George Bernard Shaw

Ticho je vždycky součástí krásné hudby. Ticho je vždycky součástí krásného umění. Ticho je vždycky součástí krásného života.
Robert Fulghum

Každý duševní stav je neredukovatelný. Již pouhé jeho pojmenování – id est klasifikace – nese v sobě jeho zkreslení.
Jorge Luis Borges

Nic nedodá ženě tolik odvahy jako neohroženost muže, kterého miluje.
Marcel Proust

Dobře, přestaňte panikařit. Vydělám nějaké peníze tím, že prodám jedno ze svých jater. Jedno mi stačí.
Homer Simpson

Ideál hospodského je privatisování.
František Vymazal

I když jste vyrostli, neměli byste se přestat bavit.
Nina Dobrev

Podnik, který nepřináší nic jiného než peníze, je ubohý podnik.
Henry Ford

Svět bude zlej, pokud nezačnou lidi věřit v lidi.
Karel Čapek

Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.
Antoine de Saint-Exupéry

Lidé nenávidí smrt neprávem, je to nejjistější obrana proti mnoha nemocem a svízelům.
Aischylos

Užitečni idioti se poperou, aby nám dodali i provaz, na kterém je poté pověsíme.
Vladimir Iljič Lenin

Budoucnost literatury je v aforismech – ty nelze zfilmovat.
Gabriel Laub

Veselí lidé se dopouštějí více bláznovství než smutní, smutní zato větších.
Heinrich Von Kleist

Pro život, ne pro školu se učíme.
Lucius Annaeus Seneca

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz