„Člověk, který něco píše, aby se ujistil, že je kumštýř, je s odpuštěním trouba.“

Autor: Jan Werich
Témata:

Tento citát od Jana Wericha vyjadřuje jeho názor na tvůrčí proces a motivaci za psaním. Werich zde poukazuje na to, že člověk, který píše pouze proto, aby se ujistil, že je v něčem dobrý a umělecky nadaný, je naivní a hloupý. Werich zde vyzdvihuje význam psaní jako prostředku pro sdílení myšlenek, emocí a příběhů s ostatními lidmi.

Podle Wericha by psaní mělo být o komunikaci a sdílení s ostatními, nikoli jen o prokazování si vlastního umu. Tvůrčí činnost by měla být motivována především touhou sdílet něco důležitého s ostatními, předat jim nějaké poselství nebo je prostě pobavit. Werich tedy klade důraz na to, že význam psaní spočívá ve vzájemném propojení autorů a čtenářů, ve sdílení a komunikaci.

Citát také naznačuje, že Werich nepovažuje za správné měřit hodnotu svého psaní pouze na základě toho, jak je vnímáno jinými lidmi. Spíše by měl být důležitý obsah a jeho schopnost oslovit a přesvědčit čtenáře. Werich tedy odmítá egocentrický přístup a zdůrazňuje, že psaní by mělo být odrážením toho, co je v srdci autora, a ne pouze o hledání potvrzení vlastního talentu.

Související citáty

Kotel se vyzkouší na ohni, muž podle daného slova.
Arabské přísloví

Po smrti Grossmana jsem byl totálně zničený a chtěl se vrátit k učení.
Miloslav Šimek

Učení nikdy nevyčerpá mysl.
Leonardo da Vinci

Pravda se šíří nejrychleji, dokud je ještě fámou.
André Brie

Zatímco Dánové se v hledišti kývají jako v nějaké bavorské hospodě, Češi na tribunách sportují. (Bosák k českýmu „kdo neskáče není Čech hop hop hop“)
Jaromír Bosák

Neříkám že ženy nemají charakter, spíš mají každý den jiný.
Heinrich Heine

Peníze nepřinášejí štěstí, ale uklidňují nervy.
Neznámý autor

Koupil bych si pustý ostrov, někde ve středu města.
Valeriu Butulescu

V životě je to jako při šachu. Promyslíme plán, ten je však podmíněn tím, co při šachu zamýšlí náš soupeř, v životě osud.
Arthur Schopenhauer

Nešťastná láska není to nejhorší. To pravé neštěstí je nemilovat.
Eduard Bass

Láska je dočasná nepostradatelnost jednoho po druhém.
Charles Dickens

Nenávidím se a chci zemřít.
Kurt Cobain

Máme moc byť v raji s Bohom už teraz, byť šťastní s ním aj v tejto chvíli, ak milujeme, ako on miluje, ak pomáhame, ako on pomáha, ak dávame ako on dáva, ak slúžime, ako on slúži.
Matka Tereza

Po všechna staletí každého věku, za všech poměrů, potvrdili všichni, kteří v životě něco dokázali, že Světlo je tím nejvyšším – že Světlo je všude – že ve Světle jsou obsaženy všechny věci.
Guy Ballard

Ovčáci právě tak jako námořníci se těší výsadě, že jsou s to přivolat si bůžka spánku, místo aby na něho museli čekat.
Thomas Hardy

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz