„Člověka lze hodnotit podle toho, co dává, nikoli podle toho, co může získat.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát zdůrazňuje důležitost altruismu a hodnoty, kterou přinášíme do světa kolem nás. Podle tohoto pohledu je hodnocení člověka založeno na jeho schopnosti dávat a přispívat, spíše než na tom, co si sám může získat nebo dosáhnout.

Dávání je vnímáno jako projev lidského charakteru a morálních hodnot. Lidé, kteří jsou ochotní a schopni dávat, často představují zdroj inspirace a naděje pro ostatní. Jejich činy ukazují na jejich schopnost vidět potřeby druhých a aktivně se podílet na jejich uspokojování. Tento citát nás vyzývá, abychom se zaměřili na to, jakou hodnotu přinášíme ostatním, a nejen na to, jaké výhody přinášíme sami sobě.

Dávání může být vyjádřeno nejen finančními nebo materiálními prostředky, ale také pomocí času, energie, znalostí a lásky. Když se zaměříme na to, jak můžeme druhým pomáhat a jaké pozitivní změny můžeme přinést do jejich života, budeme se snažit být lepšími lidmi. Tento citát nás také připomíná, že naše hodnota není měřena pouze naším úspěchem, bohatstvím nebo slávou, ale spíše našimi schopnostmi a ochotou pomáhat druhým.

Zároveň nás tento citát vyzývá k sebereflexi a kritickému zhodnocení našich vlastních motivací. Je důležité si uvědomit, zda naše jednání vychází z opravdového přesvědčení a touhy pomáhat, nebo z očekávání zisku a vlastního prospěchu. Skutečná hodnota dávání spočívá v bezvýhradnosti, v ochotě pomáhat druhým bez očekávání nějakého osobního prospěchu.

Související citáty

Nevím, jak vy, ale já z opice nepocházím. Vím to tak jistě, jakože je živý Bůh nade mnou.
Petr Hájek

Věci, které chci vědět, jsou v knihách; můj nejlepší přítel je ten, kdo mi dá knihu, kterou jsem nečetl.
Abraham Lincoln

V Timesech psali, že sexappeal končí 4 roky po svatbě. V Timesech to musí vědět.
Woody Allen

Opravdová láska se obejde i bez smyslových požitků, nemá-li jinou možnost, jak je uskutečňovat.
Jeremy Bentham

Vítězná lež se stává pravdou.
František Vymazal

Svět je nádherné místo a stojí za to za něj bojovat.
Ernest Hemingway

Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to.
Jan Werich

Příroda kolem mne opsala kruh, který nemohu překročit. Sedím v něm a učím se milovat život aspoň pro jiné, když ne pro sebe.
Karel Čapek

Přátelství jež nesvázala moudrost, může pošetilost snadno rozvázat.
William Shakespeare

Za každé rozšíření vědomí se musí platit. Nemůžeme být vnímavější k radosti bez větší vnímavosti k bolesti.
Alan Watts

Dbej, abys dosáhl toho, co se ti líbí, nebo shledáš, že jsi nucen mít zálibu v tom, čeho jsi dosáhl.
George Bernard Shaw

Láska je jako přátelství zachycené v ohni.
Bruce Lee

Sú knihy z ktorých sa o všetkom dozviete, ale nič nepochopíte.
Johann Wolfgang Goethe

Pesimismus vede k neúspěchu.
Dalajláma

Smrti já se vůbec nebojím. Akorát mě štve, že je to nafurt.
Jiří Sovák

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz