„Dějiny vědeckých a technických vynálezů nás učí, že lidé právě neoplývají samotnými nápady a tvůrčí fantazií. I když třeba dávno existují jak vnější, tak i vědecké předpoklady, aby se zrodila nějaká myšlenka, většinou je zapotřebí nějakého vnějšího podnětu, aby přišla na svět; člověk musí takříkajíc do něčeho narazit čumákem, aby ho napadla nějaká ta myšlenka.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Dějiny vědeckých a technických vynálezů nám přinášejí poznání, že vynalézavost a tvůrčí fantazie nejsou přímým výsledkem člověkových schopností a myslí. I když jsou pro zrození nového myšlenkového počinu potřebné vnější a vědecké předpoklady, většinou je nezbytný vnější podnět, který vyvolá v člověku nápad. Člověk se musí doslova narazit čumákem na něco, co ho inspiruje a vyvolá v něm myšlenku.

Tento citát zdůrazňuje, že i když jsou vědecké a technické inovace založeny na existujícím poznání a předpokladech, samotným lidem je třeba vnějšího podnětu, aby jejich kreativita byla rozprouděna. Možná se jedná o setkání s novým objektem, situací nebo problémem, který vzbudí zvědavost a vyvolá v člověku myšlenky a nápady. Bez tohoto impulsu bychom možná nikdy nebyli schopni vytvářet nové vynálezy a objevy.

Podle citátu je tedy klíčovým prvkem pro vznik nových myšlenek a inovací vnější podnět, který člověka osloví a nabudí jeho tvůrčí procesy. Bez toho bychom mohli být omezeni pouze na stávající znalosti a nedokázali bychom překročit hranice toho, co již známe. Lidé musí být otevření novým zkušenostem a informacím, aby se mohli rozvíjet a přicházet s novými myšlenkami a vynálezy.

Související citáty

Manželstvím končí každá láska.
Honoré de Balzac

Na trhu je každý nejen strůjcem svého štěstí, ale trh je současně systémem zvyšování obecného pokroku.
Milton Friedman

Existuje hornatá krajina, kde knihovníci zavrhují pověrčivý a nicotný zvyk hledat v knihách nějaký smysl. Počínat si takto je podle nich stejné jako hledat smysl ve snech nebo v zmatených čárách na dlani…
Jorge Luis Borges

Mladá generácia má pocit, že s ňou prichádza lepší svet. Stará garda má pocit, že s ňou ten lepší svet odchádza.
Karel Čapek

Cvik dělá mistra.
České přísloví

Páni, ti Francouzi: mají jiné slovo pro všechno!
Steve Martin

Václave, jak dlouho ještě budeme driftovat?
Jára Cimrman

Fanatismus spočívá v tom, že člověk zdvojnásobí své úsilí když zapomněl svůj cíl.
George Santayana

Jak nejspíše víte, Fischerovy šachy hraji velmi rád. Na té hře se mi líbí možnost tvořit od prvních tahů, oprostit se od šedé teorie a kochat se zelenajícím se stromem žití.
David Navara

Přeživší holocaustu mají nárok na pocity, které jsou iracionální. Jejich bolest je opravňuje k názorům, které by se jinak daly považovat za iracionální a bigotní.
Abraham Foxman

S vyvýšeného místa lze ovládnout všechny lidské malichernosti.
Jules Verne

Málokteří lidé mohou být šťastni, aniž by nenáviděli nějakou osobu, národ nebo tvora.
Bertrand Russell

V životě dostaneš to, na co máš kuráž se zeptat.
Oprah Winfrey

Život je příjemný. Smrt je klidná. Jen ten přechod je znepokojující.
Isaac Asimov

Jediné soutěžení pro moudrého člověka je pouze sám se sebou.
Anna Brownell Jameson

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz