„Dobré divadlo začíná dobrým vrátným.“

Autor: Jan Werich
Témata:

Citát „Dobré divadlo začíná dobrým vrátným“ pochází od českého hereckého velikána Jana Wericha. Tento výrok je nejenom vtipný a srozumitelný, ale také skrývá hlubší pravdu o významu každého jednotlivce v divadelním prostředí.

Vrátný je v divadle obvykle první osobou, se kterou se návštěvníci setkávají při vstupu do budovy. Může se zdát, že jeho úloha je pouze výkonná a nedůležitá, avšak Werichovým výrokem nám autor připomíná, že i tato zdánlivě malá rolička má velký vliv na celkový dojem a atmosféru, kterou divadlo vytváří.

Svou ochotou, příjemným vystupováním a profesionálním přístupem může dobrý vrátný vytvořit příjemné uvítání pro diváky, kteří přicházejí do divadla s očekáváním a touhou po kulturním zážitku. Jeho přístup může ovlivnit náladu a pohodu diváků a tím i jejich celkový dojem z divadelního představení.

Werichův citát nás také upozorňuje na to, že i ty nejmenší a zdánlivě nepodstatné úkoly mají svou roli a přínos. Vrátný je jedním z mnoha kamenů skládajících se do mozaiky divadelního díla. Každý jednotlivý článek, ať už je to vrátný, herec, režisér či technik, má svůj podíl na vytváření kvalitního divadelního zážitku.

Jan Werich tímto citátem připomíná, že všechny role v divadle jsou vzájemně propojené a navzájem se ovlivňují. Bez jedné z nich by nebylo možné dosáhnout plného efektu a kvality divadelního představení. Dobré divadlo je tak výsledkem spolupráce a soudržnosti celého týmu, ve kterém každý jednotlivec má své důležité místo.

Související citáty

Poslední ideály skončily tragicky, utopeny v široké číši sebeuspokojení.
Valeriu Butulescu

Ani celá armáda těch, kteří mluví, nezmůže jednoho, který jedná.
François de La Rochefoucauld

Nějaký čas můžete tahat za nos všechny lidi, některé lidi neustále, ale nelze nepřetržitě tahat za nos všechny lidi.
Abraham Lincoln

Jsou různé stupně lásky, různé odstíny, vůně a chuti lásky. To není jako se štěstím nebo s trápením, to jsou pocity jednotvárné, omezené.
Simon Mawer

Nejvyšší státní i političtí představitelé nás často ve sdělovacích prostředcích přesvědčují, že neznají mnohé ze základů ekonomiky, hospodářské politiky i statistiky.
Václav Věrtelář

Přátelství spočívá ve výběru člověka, kterého jsme si zvolili pro jeho povahu a dali mu jednou provždy přednost.
Pierre Bonnard

Přijímám rozhodnutí založená na logice a skutečnosti.
E. L. James

Nepatřil k žákům, kteří se hrnou na prázdniny jako národy ke svobodě.
Jules Verne

Krása má tolik významů,jako člověk má nálad. Je symbolem symbolů.
Oscar Wilde

Pro zvíře spočívá štěstí v radosti ze života v přítomné chvíli, nikoliv v sebeujišťování, že je před ním celá budoucnost radostí.
Alan Watts

Strach a pokora se dají vynutit, úcta a vážnost nikoli.
Stefan Zweig

Život je plný osamělosti a utrpení – a uteče příliš rychle.
Woody Allen

Čím více miluješ, tím více trpíš.
Henri Frédéric Amiel

Není člověka tak špatného, aby nebylo možné učiniti ho dobrým pro nějaký účel.
Jean Jacques Rousseau

Mladý můžeme být každý, ale dlouho trvá, než se do toho vpravíme.
Winston Churchill

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz