„Dostojevskij mi dal víc, než kterýkoli myslitel ve vědě, víc než Gaus.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Citát „Dostojevskij mi dal víc, než kterýkoli myslitel ve vědě, víc než Gaus“ od Alberta Einsteina vyjadřuje jeho obdiv a uznání k dílu ruského spisovatele Fjodora Michajloviče Dostojevského. Einstein, jako jeden z nejvýznamnějších vědců v historii, dává najevo, že dílo Dostojevského předčilo vliv a inspiraci, kterou na něj měli jiní myslitelé a vědci.

Einsteinův citát naznačuje, že Dostojevskij ho ovlivnil hlouběji než jakýkoli jiný myslitel ve vědě. To je významné, protože Einstein byl především fyzikem a matematikem, zaměřeným na objevování zákonů přírody. Jeho prací byly teorie relativity, kvantová fyzika a výzkum elektromagnetického záření. Byl to vědec, který se snažil kvantifikovat a pochopit svět matematickými modely.

Citát také připomíná, že Dostojevského vliv na Einsteina byl větší než vliv slavného matematika Carla Friedricha Gausse. Gauss byl jedním z nejvýznamnějších matematiků v historii a jeho práce zahrnovala algebra, geometrii, diferenciální rovnice a mnoho dalších oblastí. Einsteinovo vyjádření tedy naznačuje, že Dostojevského literatura měla pro něj větší význam a přínos než oblasti, kterými se zabýval Gauss.

Celkově lze tedy citát Einsteina interpretovat jako jeho uznání k síle a hloubce Dostojevského děl a jejich vlivu na jeho myšlení a tvorbu. Einstein tímto citátem vyjadřuje, že literatura má schopnost ovlivnit a obohatit nejen naše myšlení, ale i vědecký pohled na svět.

Související citáty

Málo miluje, kdo umí slovy vyjádřit, jak moc miluje.
Dante Alighieri

Nosit sovy do Athén.
Aristofanes

Podívejte se hluboko do nitra přírody a porozumíte lépe všemu.
Albert Einstein

Největším objevem naší generace je zjištění, že člověk může změnit svůj život tím, že změní své postoje.
William James

Ach, kdeže loňské sněhy jsou!
François Villon

Ono je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém.
Jan Werich

Jedině příroda ví, co chce… nikdy nežertuje a nikdy nedělá chyby, ty dělá jen člověk.
Johann Wolfgang Goethe

Není pravé přátelství tam, kde jedna polovina nechce slyšet pravdu a druhá je připravena lhát.
Marcus Tullius Cicero

Při vyslovení názvu „Česko“ po mně lezou slimáci.
Václav Havel

Často je třeba dvou mužů, aby dali dohromady jednoho dokonalého milence.
Honoré de Balzac

Žádný moudrý člověk netrestá proto, že se stala chyba, nýbrž proto, aby se nestala.
Seneca

Líp kazajku mít plnou děr, než boháč být, leč nebožtík!
François Villon

Nový ukazatel. Počet byrokratů na hlavu.
Valeriu Butulescu

Božství je přítomno ve všech věcech.
Pat Rodegast

Má práce, tak jako práce Proustova, sestává z jedné obrovské knihy, jenže já ji psal v běhu a ne na posteli nemocného.
Jack Kerouac

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz