„Dřív rozbiješ atom, než pomluvu.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát zdůrazňuje sílu a rychlost, s jakou se pomluvy a škodlivé řeči šíří. Tvrdí, že je snazší rozdělit atom, což je neuvěřitelně složitý proces, než zastavit šíření pomluv. Atom je základní stavební jednotkou hmoty a jeho rozdělení je spojováno s obrovskými energiemi a explozemi. Tímto srovnáním se autor snaží podtrhnout, jak rychle a nekontrolovaně se pomluvy šíří, přičemž mohou způsobovat velké škody stejně jako exploze.

Citát také naznačuje, že pomluva je mnohem snadněji vytvořena než zničena. Jakmile se pomluva rozšíří, je velmi obtížné zastavit její šíření a vyvrátit ji. Její negativní dopad může trvat dlouho a způsobit nevratné škody na reputaci a vztazích. Stejně jako při rozdělování atomu, kde uvolněná energie může mít dlouhodobé následky, může i jedna jediná pomluva způsobit trvalé škody na pověsti a psychice jednotlivce.

Tento citát také poukazuje na to, jak rychle se negativní informace šíří ve společnosti. S dnešními moderními komunikačními prostředky, jako jsou sociální sítě a internet, se zprávy šíří v několika okamžicích po celém světě. Zprávy a pomluvy se šíří rychleji než kdy jindy a mohou způsobit škody mnoha lidem během krátké doby. Tento citát tedy upozorňuje na nutnost opatrnosti a zodpovědnosti při sdílení informací a vyvarování se šíření pomluv, které mohou mít devastující dopad na jednotlivce i celé společenství.

Související citáty

Chlad je příjemný proto, že se pak můžeme zahřát.
Blaise Pascal

Peníze nemají větší cenu než mozek. Často je jejich hodnota mnohem nižší.
Napoleon Hill

Statečnost míří ke hvězdám, strach ke smrti.
Seneca

Přátelství může být jedině mezi dobrými lidmi.
Marcus Tullius Cicero

Pamatuj si jednou provždy, že nejméně ošklivá sestra je rodinnou kráskou.
George Bernard Shaw

Není moudrý ten, kdo ví mnoho, ale, ten, kdo ví, co je třeba.
Ezop

Láska je líbezný květ, ale je třeba odvahy, abychom si jej šli utrhnout na kraj strašné propasti.
Stendhal

Když chce muž někoho o něco požádat, přemýšlí jak to poví. Žena uvažuje co si vezme na sebe.
Mark Twain

Je to diabetik – metoda cukru a biče by ho mohla zabít.
Pavel Kosorin

Bývávalo, že ženy nosívaly cosi nevýslovného… Co nosí dnes, nestojí jedním slovem za řeč.
Maurice Chevalier

Lidé si neuvědomují, co dobrého jim život ukazuje, když po nebi putuje slunce.
Paulo Coelho

Zármutek sneseš sám, ale o radost se musíš podělit.
Elbert Hubbard

Sami musíme být změnou, kterou chceme ve světě zaznamenat.
Rhonda Byrne

Báby chovají v paměti pověst o věcech, které kdysi museli znát moudří.
John Ronald Reuel Tolkien

V touze je obsažena mechanika jejího naplnění.
Deepak Chopra

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz