„Epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá.“

Autor: Jan Werich
Témata:

Tento citát od Jana Wericha nám připomíná, jak krátký a relativní je náš čas na tomto světě. Epochy a staletí, které nám mohou připadat nekonečné, jsou ve skutečnosti jen okamžiky v dlouhém průběhu dějin. Jsou to jen mžiky na jevišti, které představují rychlý pohled na minulost, zatímco my se v daném okamžiku snažíme pochopit a interpretovat to, co se kolem nás děje.

Výraz „vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá“ nám připomíná, jak často se stává, že naše slova a činy jsou neuvážené a nedostatečně promyšlené. Často hovoříme a jednáme bez ohledu na následky a ani si neuvědomujeme, jaký vliv naši slova a činy mohou mít na ostatní. Náš úsudek a naše řeč jsou často ovlivněny okamžikovými emocemi a nedostatečnou reflexí.

Tento citát také připomíná, že to, co si myslíme a co říkáme, může být často rozporuplné. Náš vlastní úsudek a vnímání skutečnosti se může lišit a může nás překvapit, když se dozvíme, co jsme sami řekli. Můžeme se ocitnout v situaci, kdy se divíme tomu, co jsme sami předtím řekli, protože jsme nebyli dostatečně pozorní nebo promyšlení.

Celkově nám tento citát připomíná, že musíme být opatrní s tím, co říkáme a jak hovoříme. Naše slova mají moc a mohou mít dlouhodobé důsledky. Měli bychom být vědomi toho, jaký vliv má naše řeč na ostatní, a snažit se být promyšlení a ohleduplní ve svém vyjadřování.

Související citáty

Balance je tajemství, to nejlepší z obou světů.
Edward Abbey

Je to má stará zásada, že jakmile vyloučíte nemožné, všechno ostatní, co zbude, ať je to jakkoli nepravděpodobné, musí být pravda.
Arthur Conan Doyle

Pusť se do boje s výtvory své přítomnosti a odhalíš tak odměny své budoucnosti.
Andy Andrews

Práce spotřebitelů není vědět co chtějí.
Steve Jobs

Jazykozpyt a vyučování jazykům neméně těžké než vnešené úlohy své jen tak rozřeší, jestli stále před očima budou míti vzájemný ten poměr který slovy co částkami vět vládne.
Martin Hattala

Chytrost, ne směšnost, musí vyvolávat smích.
Jan Werich

Každý si může zřídit své Lambarene.
Albert Schweitzer

Člověk má vědět, co má.
Arnošt Lustig

Znám povahu žen: nechtějí, co chceš, a co nechceš, vyžadují tím více.
Publius Terentius Afer

Manželství je moře, pro které dosud nevynalezli žádný kompas.
Heinrich Heine

Člověk si připadá bohatý, když se stěhuje.
Honoré de Balzac

Morálka začíná od maličkostí a od každého z nás. Je prostým součtem milionů životních postojů.
Jan Procházka

Kdyby došlo k nejhoršímu, koncentráky pro muslimy naštěstí budou, ne bohužel. Řekli si o to sami.
Martin Konvička

Šílenost je onemocnění mozku, ne mysli.
Joseph Joubert

Dobrosrdečný člověk nemůže hrát šachy.
Francouzské přísloví

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz