„Hodinka na klíně vašeho milého se zdá minutkou; minutka na horké peci se zdá hodinou. A to je relativita.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát se zabývá konceptem relativnosti času a jeho vnímání. V první části citátu je vyjádřena myšlenka, že když jsme ve společnosti našeho milého, čas se zdá rychle ubíhat. Hodina strávená s ním připadá jako pouhá minuta. Tato situace nám ukazuje, jak emocionální zážitky a příjemné okamžiky mohou deformovat naše vnímání času.

Druhá část citátu se zaměřuje na opačný jev – jak nám nepříjemné nebo nudné situace mohou připadat jako věčnost. Když například čekáme na něco nebo se nacházíme ve stresu, jedna minuta na horké peci se zdá jako celá hodina. Tento příklad nám ukazuje, jak negativní zážitky mohou zpomalit náš pocit času.

Celkově citát poukazuje na to, že vnímání času není pevně dané, ale závisí na situaci, emocích a okolnostech. Relativita času je subjektivní a individuální. Každý z nás může mít odlišný pocit, jak rychle nebo pomalu čas plyne v různých situacích. Tento citát nám připomíná, že naše vnímání času je proměnlivé a ovlivňuje ho naše osobní pocity a zkušenosti.

Související citáty

Vedeme krotkou válku s netečností. Nevím, jak jste na tom s netečností tady u vás, ale u nás, kluci a holky, jí máme fůry. Hodně z toho, co provozujeme, má lidi naštvat na tolik, aby aspoň na chviličku zpochybnili svoje prostředí a chtěli s ním něco udělat. Dokud okolní svět necítíte, nedělá vám starosti, nemůžete ho taky v ničem změnit. A něco se udělat musí, než Amerika uškrtí svět a nasere mu na hlavu.
Frank Zappa

Láska člověka k člověku se často rozptyluje jako dým z chladnoucího krbu.
Robert Graves

Tomu, kdo chce zbohatnout, nesmí chybět síla.
Napoleon Hill

Vykašlete se na přátelství. Mezi přáteli najdete právě ty největší zrádce.
Jaroslav Hašek

Jak je smutné utěšovat se myšlenkou že jiní jsou na tom hůř.
Oscar Wilde

Pokud žije někdo sám, lehko se může považovat za svatého; až ve společenství pocítí, jestli je opravdu pokorný a trpělivý.
Terezie z Avily

Bouře v manželství se podobají bouřím na moři. Nejde o to je vyřešit, ale vydržet.
Pavel Kosorin

Nenávidím pohřby. Až na ten svůj, na kterej nebudu muset jít.
Jan Werich

Odmítne-li žena tvoji lásku a nabídne ti přátelství, nepovažuj to za rozchod. Znamená to, že chce postupovat podle pořadí.
Molière

Stáváme se velkými díky našim snům. Všichni velcí muži jsou snílci. Vidí věci v jemné mlze jarních dní, nebo v rudých plamenech zimních večerů.
Woodrow Wilson

Až dodnes “infanticidie” – zabíjení nemluvňat – tajně dožívá na Martlocku v Jižní Mikronésii.
Miloslav Stingl

Smrt se neřídí našimi plány.
Molière

Zklamat se není taková hanba jako nedůvěřovat.
François de La Rochefoucauld

Mám nejvíce sebevědomí, když jsem co nejvíce nevědomý.
Vladimír Holan

Sebemotivace je snadnější, vnímáme-li svá rozhodnutí jako stvrzení svých vyšších hodnot a cílů.
Charles Duhigg

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz