„Je to ale smutná epocha, když je snadnější rozbít atom, než zničit předsudky.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát vyjadřuje smutek nad stavem současné společnosti, ve které je zdánlivě jednodušší a snadnější dosáhnout vědeckých či technologických úspěchů, než se zbavit předsudků a stereotypů. Autor tímto výrokem upozorňuje na to, že i přes pokrok ve vědě a technologii stále přetrvávají negativní postoje a předsudky, které mohou vést k nenávisti, konfliktům a rozdělení mezi lidmi.

Citát také podporuje myšlenku, že lidské předsudky a stereotypy jsou mnohem tvrdohlavější a obtížnější změnit než fyzikální zákony či technologické principy. Zdánlivě je jednodušší rozložit atom na jeho základní částice, než přesvědčit člověka, který je naplněn předsudky, aby změnil své postoje. Předsudky a stereotypy jsou často přenášeny z generace na generaci, a to nejen v rámci jednotlivců, ale i ve struktuře společnosti jako celku. Jejich odstranění vyžaduje nejen individuální úsilí, ale také kolektivní snahu a vytváření prostředí, které podporuje rovnost, toleranci a respekt k odlišnostem.

Tento citát tak vyzývá ke kritickému zkoumání a přehodnocení našich předsudků a stereotypů. Poukazuje na to, že pokrok ve vědě a technologii sám o sobě nestačí k vytvoření lepší a spravedlivější společnosti. Je nezbytné, abychom se zaměřili na vzdělávání, osvětu a dialog, které mohou pomoci překonat předsudky a následně vést k posílení lidského soužití.

Související citáty

Kdo nezná protivníka ani sebe ztratí každou bitvu.
Sun Tzu

Zlé správanie sa jedného k druhému si generácie postupne predávajú ako generačnú chorobu.
Francis Bacon

Pokouším se hráti nikoli tragédii, nikoli komedii, nikoli historii, ale Shakespeara sama – tak, jak ho cítím.
Jaroslav Kvapil

Kdo přestal milovat ženu, tomu je láska k jedné ženě málo.
René Descartes

Ve skutečnosti neexistují zázraky, protože vše se děje podle pevných zákonů.
Guy Ballard

Raději se psu vyhněte, než abyste riskovali, že vás pokouše. Kousnutí už nenapravíte, ani když psa zabijete.
Abraham Lincoln

Uvadnutí lásky ukazuje, že šlo o opravdovou lásku. Nesmrtelnost je pouze iluzí lásky jenž si uchovává pouze sebeláska.
Jaromír Janata

Krása je příčinou a účelem všech věcí.
Alžběta Bavorská

Přátelství k ženám – to je pokrm srdce podávaný za studena.
Francois Fénelon

Čím méně žilo přímých svědků, tím volnější ruce měli historici.
Viktor Suvorov

Co zkracuje mi čas? Tvořivost! Co prodlouží jej k nesnesení? Nečinnost!
Johann Wolfgang Goethe

Chce-li člověk peníze dostat, musí je rozdávat.
Robert Kiyosaki

Pro některé druhy je nesnesitelné nemít respekt
Jo Nesbø

Chyby jsou vždy odpuštěné, pokud má člověk odvahu je přiznat.
Bruce Lee

Budoucnost bude taková, jakou si ji sami uděláme.
Milla Jovovich

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz