„Je to smutné, ale mládí musí jednou odejít. I když si je člověk zachová v srdci, žel přírodě, nezachová si je v kolenou.“

Autor: Jan Werich
Témata:

Tento citát od Jana Wericha vyjadřuje smutek z neodvratného faktu, že mládí jednou musí skončit. I když si člověk může pamatovat svá mladá léta a uchovávat je ve svém srdci, časem příroda připomene svou sílu a mládí se vytrácí. Werich tímto citátem vyzdvihuje krásu a nepřekonatelnost mládí, které však bohužel není věčné.

Mladost je obdobím plným energie, optimismu a neomezených možností. Je to doba, kdy se člověk učí, objevuje svět a buduje svou identitu. Mladí lidé mají tendenci si vytvářet silné emocionální a vztahové pouto se svým mládím, které jim přináší radost a vzpomínky na bezstarostné chvíle. Werich zde naznačuje, že tyto vzpomínky a citové zážitky si člověk může uchovat, avšak jen ve svém srdci.

Nicméně, příroda a čas mají své vlastní pravidla. Stárnutí je přirozeným procesem, který ovlivňuje každého jedince. Kolem nás se mění prostředí, technologie a sociální normy, a s nimi se mění i naše tělo a duše. Zatímco si můžeme uchovávat vzpomínky a zážitky, naše tělo a fyzická schopnost se postupem času mění a omezuje.

Werich tímto citátem ukazuje na tragickou realitu, že i když máme sílu a odhodlání uchovávat si mládí ve svém srdci, fyzická realita nám dává najevo, že mládí nemůže zůstat věčně. Mladistvost, síla a energie, které jsou spojeny s mládím, se postupně vytrácejí a nahrazují zralostí a stárnutím.

Jan Werich tímto citátem připomíná, že mládí je jedinečné a cenné období v životě každého člověka. Je to doba, kterou si člověk musí plně uvědomit a využít. Zároveň nás však upozorňuje na to, že mládí je neodvratitelně odsouzeno k odeznění. Je to přirozený cyklus života, který nám připomíná, že musíme být vděční za každou chvíli, kterou můžeme prožít jako mladí lidé.

Související citáty

Diktátoři jezdí na tygrech, z nichž se neodvažují slézt. A tygři se stávají hladovými.
Winston Churchill

Jestliže je život pro mne problém, musím být i já problém pro život.
Oscar Wilde

To, co přiměje lidi ke změně je vnímaná propast mezi životními touhami, očekáváními a existujícími možnostmi naplnit je v rozumné době ve stávající situaci.
Udo Zander

Nejvíce jsme promarnili dny, kdy jsme se nezasmáli.
Nicolas Chamfort

Dajte si pozor na prvý popud; je vždy ušľachtilý.
Charles Maurice de Talleyrand-Périgord

Lidé odmítají své proroky a zabíjejí je, avšak milují své mučedníky a ctí ty, které zabili.
Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Spisovatelé jsou lháři.
Neil Gaiman

Rána bičem působí modřinu, ale rána jazykem drtí kosti.
Edgar Allan Poe

Politika je jedinou profesí na světě, pro kterou nepotřebujete žádnou kvalifikaci.
Osho

Někteří lidé mají takový strach z toho vypadat jinak než ostatní, že se přizpůsobí, že polknou, co jim je předepsáno. Já ne. Raději umřu za to, jaký jsem.
Marilyn Manson

Ten, kdo čte jen proto, aby pochopil obsah, se dopouští blasfemie. Čte se přece kvůli prožitkům; je to hlubší, mnohem komplexnější druhporozumění.
Olga Tokarczuk

Srdce je neomylným kompasem, který má každý z Vás uvnitř sebe. Srdce zná duši lépe, než ji zná mysl.
Pat Rodegast

Neexistuje jiná rozumná forma výchova než být příkladem – nelze-li jinak, tedy odstrašujícím.
Albert Einstein

Kočka, která se snaží chytit dvě myši je bez večeře.
Charlie Chan

Humor a satira jsou jako milenec a milenka; kde jednoho není, tam druhý smutně hledí.
Jan Neruda

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz