„Kdo už se nedokáže divit, kdo nedokáže žasnout, je mrtvý.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Schopnost divit se a žasnout je základním rysem lidského bytí. Je to projev naší zvědavosti a otevřenosti světu kolem nás. Představte si, že bychom ztratili schopnost divit se a vnímat krásu okolo nás. Byli bychom jako roboti, pohybující se automaticky bez emocí a zájmu. Bez schopnosti žasnout bychom přišli o jedno ze základních lidských cítění – úžas.

Divit se je mít schopnost ocenit a být ohromený něčím neobvyklým, nádherným nebo nečekaným. Když se nám podaří uchovat si tuto schopnost i v dospělosti, otevíráme si dveře k nekonečnému objevování a naplňování života. Každý den můžeme objevovat nové věci, zážitky a poznatky, které nás mohou inspirovat a obohatit.

Ztratit schopnost divit se je ztratit chuť do života. Bez úžasu a radosti z objevování bychom se ocitli v monotónní rutině, která nás zahltí a zbaví radosti. Prožívání zázraku života je klíčem k naplnění a sebeobjevování. Žasnout nad tím, co nám život přináší, je jako získat nový dech, který nás znovu propojí s našimi vnitřními cítěními a smyslem pro krásu.

Kdo ztratí schopnost divit se a žasnout, ztrácí také kus svého lidského já. Vstupuje do stavu emocionálního ochromení, který odporuje přirozenému průběhu života. Není to však jen otázka vnímání okolního světa, ale také vnímání sebe samého. Schopnost divit se je také schopností vnímat vlastní růst a rozvoj, objevovat své vlastní možnosti a potenciál. Bez toho bychom se ztratili v rutině a nebyli bychom schopni se posouvat dál.

Související citáty

Krása je věc křehká; žena, která chce panovati, nemůže zakládati svou vládu na základě tak vrátkém.
František Vymazal

Od vznešeného k směšnému je pouhý krok.
Napoleon Bonaparte

Vaše duše vlétla do tohoto světa jako na prázdniny, tak si je dopřejte.
Vadim Zeland

Člověk, který píše do novin, pro novinový papír, upíraje oči na lidi, pro něž píše, nemá pocit, že plní nějaký velejemný úkol, hodný ručního papíru a omezené tiráže, připadá si spíš jako dělník, ale ujišťuji vás, že to naprosto není pocit ponižující.
Karel Čapek

Přirozené sympatie lidu jsou většinou na straně rebelujících.
Václav Havel

Lidé propadlí pověrám jsou ve společnosti tím, čím v armádě zbabělci: propadají panické hrůze a šíří ji kolem sebe.
Voltaire

Strach je choroba naší doby, proti které bojujeme nejčastěji.
Elli H. Radingerová

Dejte lidem nové slovo a myslí si, že mají nový fakt.
Willa Cather

Kde je největší láska, tam se vždy najde zázrak.
Rhonda Byrne

Člověk musí bojovat, aby žil lépe.
Lev Nikolajevič Tolstoj

Voda je nejdůležitější věc na světě, kterou máme.
Peter Brabeck

Žít se musí. Jakmile člověk začne myslet, přestává žít.
Romain Rolland

Vaše vlastní já, které důvěrně znáte, je pouhým zlomkem vaší identity.
Jane Roberts

Štěstí se nečekaně samo oznámí. Náhodou zívne pes a moucha vlítne psovi do tlamy.
Japonské přísloví

Kdo říká sbohem, jakmile cesta ztemní, je nevěrný.
John Ronald Reuel Tolkien

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz