„Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.“

Autor: Jan Werich
Témata:

Tento citát od Jana Wericha výstižně popisuje povahu lidí, kteří mají mnoho věcí, ale nevyužívají je naplno. Autor zde používá metaforu vína, hroznů a ženy, aby ukázal, že každou příležitost, která nám přijde do cesty, bychom měli využít a prožít ji plnými doušky.

První část citátu se zabývá vlastníkem vína, který ho má, ale neopije. Werich tím naznačuje, že člověk by neměl být zbytečně skoupý a měl by si dovolit užít si radostí života. Mít víno a nepít ho je jako mít příležitost a nevyužít ji.

Druhá část citátu se zaměřuje na vlastníka hroznů, který je má, ale nejí je. Tato metafora vyjadřuje, že člověk by neměl být lhostejný ke svým možnostem a potenciálu. Mít hrozny a nejíst je znamená nevyužít své schopnosti a talent, kterým jsme obdařeni.

Další část citátu se týká vlastníka ženy, kterou má, ale nelíbá. Werich zde zdůrazňuje důležitost lásky, něhy a komunikace ve vztazích. Mít ženu a nevyjádřit jí svou náklonnost je jako mít drahocenného partnera a nevěnovat mu pozornost.

Poslední část citátu se věnuje lidem, kteří se vyhýbají zábavě a radosti. Werich zde argumentuje, že člověk by neměl unikat od zábavy, protože to je součástí lidského života. Vyhýbat se zábavě znamená přehlížet možnosti, které nám život nabízí.

Celkově Werich v tomto citátu vyzdvihuje důležitost prožívání života a využívání všech možností, které nám přicházejí do cesty. Poukazuje na to, že člověk by neměl být pasivní a nechat si uniknout příležitosti, které mu život nabízí.

Související citáty

Duch tratí sílu, když starost o vezdejší chléb jej tíží.
Božena Němcová

Nic na světě není tak těžké, rozdělíte-li si to na malé práce.
Henry Ford

Snadněji oklamete ďábla, než souseda.
Francis Bacon

Lásku si nelze vynutit ani vyloudit lichotkami, přichází sama, nehledaná, nečekaná, nežádaná.
Pearl S. Buck

Ježíš nám nedává recepty, které ukazují cestu k Bohu jako ostatní učitelé náboženství. On sám je cesta.
Karl Barth

Rozdíl mezi genialitou a hloupostí je, že génius má své meze.
Albert Einstein

Chci, aby tvůj svět začínal a končil se mnou.
E. L. James

Starý člověk ztrácí jedno z největších lidských práv: není už posuzován svými, svou generací.
Johann Wolfgang Goethe

Severní Vietnam nemůže porazit a ponížit Spojené státy. Jen Američané to mohou udělat.
Richard Nixon

Ženy a kočky dělají, co chtějí, a muži a psi by se měli uklidnit a zvyknout si na to.
Robert Heinlein

Humor a satira jsou jako milenec a milenka; kde jednoho není, tam druhý smutně hledí.
Jan Neruda

V hněvu vyvře, co na srdci vře.
České přísloví

Ne smetanou, ale droždím roste chléb.
Valeriu Butulescu

Není smutnějšího zjevu než mladý pesimista; leda ještě starý optimista.
Mark Twain

Kniha je film, který se odehrává v mysli čtenáře. Proto chodíme do kina a říkáme: „Hm, kniha je lepší“.
Paulo Coelho

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz