„Kolikrát jsme se už přesvědčili, že kde stranický blb, tam je vždy nebezpečno. A aktivní blbec — ten je horší než cizí, případně i třídní nepřítel.“

Autor: Jan Werich
Témata:

Citát Jana Wericha vyjadřuje jeho názor na nebezpečí, které představují jedinci s omezeným myšlením a zároveň s aktivní politickou angažovaností. Werich nazývá takové lidi „stranickými blbci“ a tvrdí, že jejich přítomnost může být vždy ohrožující. Podle něj je však ještě horší, když tito blbci mají vlastní aktivní roli ve společnosti nebo politice, protože jejich omezené myšlení a neznalost mohou mít ještě větší negativní dopad.

Werichovo tvrzení může být chápáno jako varování před nebezpečím, které přináší neinformovaní a nekritičtí jedinci, kteří se výrazně angažují v politickém dění. Jejich omezené myšlení, které může být zakořeněno v ideologii nebo nepřetržitém stranickém věrnosti, může bránit objektivnímu zhodnocení situace a rozhodování na základě faktu a vědeckých poznatků. Tito lidé mohou být vůči jiným názorům uzavření a neochotní naslouchat, což často vede k radikalizaci a konfliktům.

Werich poukazuje na to, že nebezpečí představují nejenom cizí nepřátelé nebo třídní protivníci, jak by se mohlo zdát ve společenském a politickém kontextu. Nebezpečí může přijít i z vlastních řad, od těch, kteří by měli být naší stranou nebo vlastním táborem. Tímto způsobem Werich upozorňuje na nutnost kritického myšlení a reflexe v rámci vlastního politického tábora, aby se zabránilo škodlivým důsledkům neinformovanosti, omezenosti a slepého následování.

Související citáty

Nikdy neber to, co ti nepatří, pokud si to nemůžeš odnést s sebou.
Mark Twain

Všichni křesťané budou poslušni Osmanů.
Kara Mustafa

Dovede-li se člověk zasmát sám sobě, nevyjde ze smíchu po celý život.
Seneca

Člověk hledá ve chvílích neštěstí útěchu v tom, že svůj smutek spojuje se smutkem jiných.
Milan Kundera

Lidé se musí hlavně starat sami o sebe. Je naší povinností starat se o sebe.
Margaret Thatcher

Pevná víra Sira Charlese v génia Leoše Janáčka a jeho celoživotní neústupná práce ve prospěch jeho hudby umožnila, že britská hudební scéna se stala nejdůležitějším místem pro Janáčkovo uznání. (o Charlesovi Mackerrasovi)
Jiří Bělohlávek

a ve vzduchu zavoněla sádra po zákroku Zagarokise…
Jaromír Bosák

Říká se, že opatrnost je matka moudrosti. To je lež, neboť kdyby byla opatrná, nestala by se matkou.
Julian Tuwim

Noviny, které zůstávají pozadu, jsou mrtvé. Noviny musí kráčet přede všemi. Monotónnost a zaostávání jsou s činností novin neslučitelné.
Vladimir Iljič Lenin

Kromě myšlenek existují ještě intelektuální reflexy.
Stanisław Jerzy Lec

Milostná hra má stejné podmínky úspěchu jako hra na klavír. Teprve až přehrajete nějaké ty etudy, můžete si troufnout na koncert.
Ladislav Muška

Z počiatku som si myslela, že je potrebné obracať ľudí na vieru. Dnes viem že mojou úlohou je milovať.
Matka Tereza

Genialitu lze definovat jako nejvyšší stupeň objektivity poznání.
Arthur Schopenhauer

Co nezmůže rozum, často vyléčí čas.
Lucius Annaeus Seneca

Není podstatný rozdíl mezi zenbuddhisty, sufiji, vedantisty a blaženě mlčícími trapisty.
Alan Watts

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz