„Lidská touha se upíná k poznání, které by bylo tak či onak zajištěno.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Lidská touha po poznání je zakořeněna v naší povaze a je jednou z hlavních hnacích sil naší existence. Toužíme poznat svět kolem sebe a porozumět jeho zákonitostem. Tato touha je hluboce zakotvena ve všech oblastech lidského života – ve vědě, filozofii, umění, náboženství a tak dále.

Poznání, které by bylo zajištěno, znamená, že bychom měli jistotu a důvěru v to, co víme. Toužíme po pevných základech a jistotě ve svých poznatcích. Chceme mít jistotu, že naše poznání je pravdivé a spolehlivé. Tento citát nás upozorňuje na fakt, že lidská touha po poznání není pouze o získávání informací, ale také o hledání jistoty a pravdy.

Albert Einstein, slavný fyzik a vědec, který stál za teorií relativity, nám tímto citátem připomíná, že lidská touha po poznání je základním a neodmyslitelným rysem naší existence. Bez této touhy bychom ztratili motivaci a zájem o svět kolem nás. Pojmenování Alberta Einsteina jako autora citátu poukazuje na to, že poznání a věda byly pro něj zásadním prvkem života.

Související citáty

Ve svém volném čase rád hraji na bicí, na kytaru, píšu písničky, hraju fotbal, cestuji a chodím s přáteli či rodinou do kina.
Nicolás Garnier

Z řemesla se lze pozvednout k umění. Z fušování nikdy.
Johann Wolfgang Goethe

Zvyk krotí divokou bolest.
William Shakespeare

Fantazie neumí počítat. A cit čísly nezesílí. Počítá vždy jen do jedné. Do jedné, – ale to stačí, když to člověk skutečně cítí.
Erich Maria Remarque

Umělecké dílo = zastavený čas.
Pierre Bonnard

Komunism je možný, ale jen mezi bratry, v rodině nebo v náboženské a v přátelské obci; může být udržen jen opravdovou láskou. Nepřijímám třídního boje.
Tomáš Garrigue Masaryk

Úspěch života závisí většinou od posismu člověka.
Jan Kefer

Moudřejší nemají ustupovat vždycky.
Elbert Hubbard

Jednou velkou zásadou anglického práva je podnikání pro sebe.
Charles Dickens

Velikost jednoho bývá maličkostí tisíců.
František Vymazal

Hlavní město je to, v němž žiješ.
Japonské přísloví

Filozofie je láskyplné zacházení s moudrostí.
Dante Alighieri

Západ komunismus nezadrží, on ho překoná. Zavrhne ho jako nějakou bizarní kapitolu v dějinách lidstva, jejíž poslední stránky se píšou dnes.
Ronald Reagan

Zdržujte se od zla zahálky, aby vás nestáhla svou tíží do prohlubně pekla.
Karel IV.

Důvěra je mrtvým jazykem, jehož gramatiku jsme zapomněli.
Graham Greene

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz