„Nenávidím pohřby. Až na ten svůj, na kterej nebudu muset jít.“

Autor: Jan Werich
Témata:

Tento citát, který pochází od českého herce a komika Jana Wericha, vyjadřuje jeho osobní pohled na pohřby a smrt obecně. Werich v něm otevřeně přiznává svůj odpor vůči pohřbům a zároveň vyjadřuje přání, že na svůj vlastní pohřeb nemusí jít.

Pro Wericha byly pohřby spojené s negativními emocemi a zřejmě se mu nelíbilo, jak jsou tradičně organizovány. Pohřby jsou obvykle smutnými událostmi, kde lidé vyjadřují svou ztrátu a truchlí nad ztrátou milovaného člověka. Werich však svým vyjádřením předává dojem, že tyto pohřby vnímá jako nepříjemné události, kterým se raději vyhne.

Zároveň však tímto citátem Werich vtipně komentuje svou vlastní smrt. Vyjadřuje, že na svůj vlastní pohřeb by nejraději nešel, protože by se tak vyhnul všem negativním emocím a smutku, kterým jsou pohřby obvykle doprovázeny. Tento sarkastický pohled na vlastní smrt je typický pro Werichův humor a jeho schopnost nalézt komičnost i v těch nejzávažnějších tématech.

Celkově lze tedy říci, že Jan Werich ve svém citátu vyjadřuje svůj odpor vůči tradičním pohřbům a zároveň vtipně a sarkasticky komentuje svou vlastní smrt. Tímto citátem nám předává svůj osobní pohled na tyto témata a zároveň nás pobízí k zamyšlení nad smyslem a významem pohřbů v našem životě.

Související citáty

Dnešní chlapy, válejí se rádi na kanapi. Milé dámy, bohužel ne s námi.
Jiří Žáček

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.
České přísloví

Přestala jsem běhat pro zdraví, když se mi stehna o sebe třela tak, že se mi zapalovaly kalhotky.
Halina Pawlowská

Žádný národ se nemůže zabezpečit hledáním nadvlády nad ostatními.
Kofi Annan

Láska dokáže najít vstup do srdce otevřeného, ale i do srdce obrněného, pokud není dost bdělé.
Roger Bacon

Vše, co je v člověku krásné, je očima neviditelné.
Antoine de Saint-Exupéry

Žárlivost je vlastně násilí, jehož obětí je láska.
Colette

Kdo lže, ten i krade.
České přísloví

S lidmi je i smrt milá.
Polské přísloví

Jsme fašisté jako italští katolíci, kteří se narodili a byli vzděláváni podle křesťanských zásad, pokřtěni v našich kostelech, které jsou součástí národní paměti.
Arnaldo Mussolini

Láska je ako vietor – ty ju nemozes vidiet, ale mozes ju cítiť.
Erich Maria Remarque

Žádný státník nedokáže vytvořit sám vůbec nic. Nezbývá mu než čekat a poslouchat, dokud nezaslechne, jak v pozadí za událostmi zaznějí kroky Boží. Poté musí vyskočit a chytit se lemu Božího roucha.
Otto von Bismarck

Všichni jsme spolu, ale umíráme sami.
Albert Schweitzer

Úsměv je odpočinkem unavenému, nadějí malomyslnému, slunečním světlem smutnému a nejlepším přirozeným prostředkem proti trápení.
Neznámý autor

Člověk bude především tím, čím se být rozhodl.
Jean Paul Sartre

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz