„Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát, který je připisován Albertu Einsteinovi, nám přináší velmi silnou myšlenku. Zdůrazňuje, že pokrok v technologii a vědě může mít nejen pozitivní, ale také destruktivní vliv na lidskou společnost. Autorovi je připisováno, že řekl, že ve třetí světové válce nevíme, jakými prostředky se bude bojovat, ale ve čtvrté válce se vrátíme zpět k primitivnějším zbraním, jako jsou klacky a kameny.

Tento citát může být chápán jako varování před nekontrolovaným rozvojem moderních zbraní a technologií. Einstein naznačuje, že pokud se lidstvo nezamyslí nad svými činy a nezabrání eskalaci válečného konfliktu, může to vést k úplnému zničení civilizace. Zároveň nás vyzývá, abychom si uvědomili, že i přes všechny naše technologické pokroky jsme stále jen lidé, kteří jsou schopni používat nejprimitivnější nástroje.

Tento citát také může vyjadřovat Einsteinovu skepsi vůči technologickému pokroku a jeho potenciálnímu využití pro násilí a válku. Možná se obával, že moderní zbraně a technologie mohou být tak destruktivní, že by mohly způsobit vyhlazení celých civilizací. Poukazuje na nutnost uvědomit si, že pouhý vývoj technologií nestačí, pokud nebudeme mít odpovídající morální a etické zábrany.

Celkově lze říci, že tento citát nás nabádá k zamyšlení nad dopady technologie na naši společnost a lidskou existenci. Připomíná nám, že bychom neměli ztrácet ze zřetele lidské hodnoty a potřebu míru a porozumění mezi národy.

Související citáty

Kočka, která často mňouká, chytí málo myší.
Japonské přísloví

Dokud neznáme všechny odpovědi, nemáme právo prosazovat názor.
Kurt Cobain

Láska je učitelka, ale je třeba, abychom ji uměli získat, nebot‘ lidi těžko lze podmanit, těžko získat. Draze se vykupuje lidské srdce; dlouhou, úmornou prací a po dlouhém čase, neboť‘ nestačí milovat na náhodný okamžik, ale na celou dobu.
Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Lidé, kterým chybí vnitřní síla, se často stanou obětí těch, kteří mají sebekázeň.
Robert Kiyosaki

Sladké jest ovoce klidu a osvobození.
Helena Blavatská

Zvědavost jest jenom ješitnost. Nejčastěji toužíme věděti jenom proto, abychom o tom mohli mluvit.
Blaise Pascal

V době, kdy lidé mluví o střetu civilizací, je Turecko přirozeným mostem mezi civilizacemi. Usilujeme jen o jediné – využít svého postavení, abychom sblížili islám a Západ.
Abdullah Gül

Nešťastná láska není to nejhorší. To pravé neštěstí je nemilovat.
Eduard Bass

Nejsladší je žít v nevědomosti.
Sofoklés

Existujú tri druhy nepriateľov: obyčajní nepriatelia, nepriatelia na smrť a kolegovia zo strany.
Winston Churchill

Bolest druhých nám pomáhá nést naši vlastní.
Johann Wolfgang Goethe

Kapka vyhlubuje kámen.
Publius Ovidius Naso

Jistota, že jsme inteligentnější než ostatní, je povážlivá už proto, že ji s námi sdílí tolik pitomců.
Albert Camus

Čím méně se zamilujete do ženy, tím jednodušší to bude.
Alexandr Puškin

Žádná lež není tak hanebná, aby neměla svědka.
Plinius mladší

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz