„Nikdy nemyslím na budoucnost. Přijde i tak dost brzy.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát představuje filosofii, která se vyznačuje životem v přítomnosti a důrazem na přijímání okamžiku. Autor citátu vyjadřuje svůj postoj k budoucnosti, který se odlišuje od běžného způsobu myšlení. Namísto plánování a přemýšlení o tom, co příštích dní nebo let přinese, se zaměřuje na to, co je zde a teď.

Pro mnoho lidí je přirozené přemýšlet o budoucnosti, plánovat, usilovat o dosažení cílů a předvídat, co přijde. Tento citát vyzývá k opačnému přístupu. Upozorňuje nás, že budoucnost přijde sama a že není nutné ji předvídat nebo se jí obávat. Místo toho je důležité se soustředit na přítomný okamžik a na to, co je právě teď důležité a hodnotné.

Citát také zvýrazňuje význam uvědomění si vlastní existence a života v přítomnosti. Mnoho lidí tráví svůj čas plánováním a obavami o budoucnost a zapomínají na to, co se děje kolem nich právě teď. Tento citát nás povzbuzuje k tomu, abychom si uvědomili hodnotu každého okamžiku a žili plně a vědomě.

Tímto přístupem se může dosáhnout většího míru spokojenosti a štěstí. Když se zaměříme na přítomnost a přijmeme ji takovou, jaká je, můžeme se zbavit zbytečných obav a stresu spojeného s budoucností. Místo toho se můžeme soustředit na to, co máme, a ocenit všechny malé radosti a zážitky, které nám přináší každý den. Budoucnost přijde až sama, až v jejím okamžiku můžeme začít přemýšlet o tom, co bude dál.

Související citáty

Všichni jsme na jedný lodi.
John Irving

Německý papež – alespoň tak jej svět přijímá – uděluje svou milost komusi, kdo popírá holokaust, a to jen několik dní před oslavami výročí osvobození Osvětimi. Považoval jsem Ratzingera za obezřetného a jasnozřivého člověka. Zjevně jsem se mýlil.
Salomon Korn

Když je člověk zamilovaný, začíná vždycky tím, že podvádí sebe, a končí tím, že podvádí ostatní. Svět tomu říká romantická láska.
Dalajláma

Jak odlišný je cit u umělce od citu filologa!
Hippolyte Taine

To se musí uznat, láska je veliký mistr – učí nás být tím, čím jsme nikdy nebyli.
Molière

Kdyby jsem věděl, co je to umění, nikdy bych se tím netajil.
Pablo Picasso

Copak může být něco bláznivějšího než touha vláčet břemeno, kterým chceme co chvíli praštit o zem? Děsit se toho, čím jsme, ale neustále na tom lpět? Hřát za ňadry hada, který nás požírá tak dlouho, dokud nám nesežere srdce?
Voltaire

Poslouchat vlastní desky mi přijde jako dívat se do neživého zrcadla.
Bob Dylan

Nesuďte, abyste nebyli souzeni.
Abraham Lincoln

Já snad vidím dvojitě – ať se podívám, kam se podívám, všude Cafú. A to přísahám, že jsem střízlivý.
Jaromír Bosák

V nevědomosti existuje osvobození od času a smrti.
Olga Tokarczuk

Ono je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém.
Jan Werich

Nesmíme se nechat zmást důkazy!
Sigmund Freud

… neustále zůstávali ve hře čtyři slávističtí obránci, kteří se drželi půlící čáry jak válečné linie …
Jaromír Bosák

Smích je víra v radost a zpívat znamená přivolávat dobro.
Éliphas Lévi

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz