„Nóóó, blbí vědí, ti mají čas si pamatovat. Chytří musej vymejšlet. Teď jde o to, kdo je líp placený.“

Autor: Jan Werich
Témata:

Tento citát od Jana Wericha je výstižnou reflexí rozdílných přístupů k intelektuální práci a odměňování. Zdá se, že Werich nechápe, proč by měli být ti, kdo mají víc vědomostí, považováni za „blbé“, zatímco ti, kdo jsou kreativní a schopní vymýšlet nová řešení, jsou považováni za „chytré“. Werich vidí v tomto rozdělení nespravedlnost, protože ti, kteří mají schopnost si pamatovat, mají výhodu, že nemusí vynakládat tolik úsilí na objevování nových věcí. Naopak ti „chytrří“ musí neustále přicházet s novými nápady a inovacemi, což je často náročnější a vyžaduje více času a energie.

Werich dále naznačuje, že klíčovým faktorem pro hodnocení hodnoty těchto dvou skupin je jejich odměňování. Zdá se, že ve společnosti se více cení a plací právě ti, kteří jsou „chytrí“ a vynalézaví, ačkoli jsou závislí na těch „blbých“, kteří mají znalosti a schopnost si informace pamatovat. Werich se tak ptá, zda je spravedlivé, že ti, kteří mají větší schopnost vymýšlet, jsou placeni lépe, zatímco ti, kdo mají hlubší znalosti, jsou často podceňováni.

Tento citát tedy reflektuje autorovu kritiku společnosti, která hodnotí a odměňuje lidi na základě jejich schopnosti vymýšlet nové věci, a přitom opomíjí důležitost a hodnotu znalostí a paměti. Werich zde poukazuje na to, že existence a úspěch těch „chytrých“ přitom často závisí na těch „blbých“, kteří jim poskytují potřebné informace a znalosti.

Související citáty

To, že jsi paranoidní, neznamená, že po tobě nejdou.
Kurt Cobain

Slova jsou jako listí na stromě, kde je listí hodně, tam je málo ovoce.
Johann Wolfgang Goethe

Čím je myš déle v pasti, tím hloupější kousky dělá.
František Vymazal

Jediná skutečně cenná věc je intuice.
Albert Einstein

Lék je horší než nemoc.
Francis Bacon

Inteligence není choroba nakažlivá.
Oscar Wilde

Nejdůležitější základní vlastností světa se zdá být jeho mnohotvárnost.
Vadim Zeland

Víno je „světlo spojené kapalinou“.
Galileo Galilei

Láska je akt víry, a kdo je slabý ve víře, je slabý také v lásce.
Erich Fromm

Zdárná rodina je ten nejkrásnější dar Boží. Já bych ji přirovnala k naladěné lyře: každá struna jiný tón, a přece vspolku nejčistší souhlas.
Božena Němcová

Inu, já vyrůstal, jak vidíte, blíže matčinu srdci, kdežto bratr Drsoň se usadil u zažívacího traktu.
Jára Cimrman

Silní jsme jen silou ducha.
František Palacký

Když se jazyk mění, jest to nejkrajnější a téměř otrocké ponížení.
Bohuslav Balbín

Voda, požívá-li se v mírných dávkách, nemůže nikdy nikomu uškodit.
Mark Twain

Kristus – anarchista, který měl úspěch. To je vše.
Friedrich Nietzsche

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz