„Osud celé pospolitosti bude takový, jaký si ona pospolitost zaslouží.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát poukazuje na důležitost individuálních činů a rozhodnutí pro celkový osud a stav společnosti. Vyslovuje myšlenku, že osud celého kolektivu je vlastně důsledkem jednání jednotlivců, kteří ho tvoří. Každý člen společnosti má svůj podíl na vytváření a formování jejího charakteru a směřování.

To znamená, že pokud jednotlivci v rámci společnosti jednají odpovědně a s ohledem na blaho všech, osud celé pospolitosti bude pozitivní. Naopak, pokud se jednotlivci chovají sobecky, bezohledně nebo agresivně, společnost bude trpět negativními důsledky těchto činů.

Tento citát upozorňuje na důležitost kolektivního úsilí a zodpovědnosti jednotlivých členů. Nesmíme se spoléhat na to, že někdo jiný něco udělá za nás nebo že problémy společnosti se vyřeší samy. Společnost je utvářena každodenními rozhodnutími a jednáním jednotlivců, a právě naše jednání určuje směr a povahu celé pospolitosti.

Citát také zmiňuje, že osud společnosti je zasloužený. To znamená, že její stav je důsledkem toho, jak se jednotlivci chovají a jakými hodnotami se řídí. Pokud jednotlivci usilují o spravedlnost, rovnost a spolupráci, společnost se bude ubírat tímto směrem. Naopak, pokud jsou jedinci závislí na korupci, nekalých praktikách a sobectví, společnost bude trpět negativními následky tohoto jednání. Osud společnosti je tedy odrazem hodnot a morálních principů, kterými se řídí.

Související citáty

Žárlivost je nejspolehlivější motor nevěry.
Miroslav Plzák

Každý zákazník si může vybrat jakoukoliv barvu auta, jestliže to bude černá.
Henry Ford

Vaše inteligence je tak hluboce spjata s vaší totožností ve společnosti, kterou jste na sebe vzali, pod kterou se vydáváte, že váš mozek přestane fungovat v souladu s životem ve vás. Pracuje proti vám. Zde jsou kořeny smutku, bídy a trápení.
Jaggi Vasudev

Nemít myšlenku a dovést ji vyjádřit – v tom se pozná novinář.
Karl Kraus

Na každém šprochu pravdy trochu.
České přísloví

Demokracie se stala vládou tyranů korigovaná novináři.
Ralph Waldo Emerson

Slova mají podivnou moc a sílu, sílu, kterou bychom v nich nikdy nehledali.
Joanny Bricaud

Neustálá práce je zákonem jak pro umění, tak pro život.
Honoré de Balzac

Láskou se zvedám i padám k zemi.
Alexandr Puškin

Těžké je to, co zabere trochu času. Nemožné je to, co trvá o něco déle.
Fridtjof Nansen

Uznejte že to je lepší než koukat na detektivku. Tam stejně víte kdo je vrah, ale tady to je nervák do poslední minuty.
Jaromír Bosák

Mám ráda své peníze tam, kde na ně vidím: jak mi visí ve skříni.
Carrie Bradshaw

Čas se do nekonečna rozvětvuje a směřuje k nesčetným budoucnostem.
Jorge Luis Borges

Do blankytně modrounkého celofánu humoru lze zabalit ztrápené a krvavé součástky denních starostí.
Bohumil Hrabal

Někdy musíte být děvka, aby se věci pohnuly.
Madonna

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz