„Otázka trápí mě nocí dnem, zda lidstvo či mé já blázen je.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát vyjadřuje vnitřní konflikt a zmatení, které autor pociťuje ohledně lidské povahy a své vlastní identity. Otázka ho trápí neustále a nechává ho bez spánku i ve dne. Autor se ptá, zda je blázen on sám, nebo je blázen celé lidstvo. Tento vnitřní boj odráží jeho snahu pochopit lidskou existenci a lidské chování.

Tento citát odráží také autorovu nejistotu a pochybnosti o sobě. Autor se ptá sám sebe, zda je blázen, zda jsou jeho myšlenky a pocity normální, nebo jestli jsou odchylkou od společenských standardů. Pocit nejistoty a zmatení ho pronásleduje nejen během dne, ale i v noci, kdy se v jeho mysli promítají otázky a pochybnosti.

V tomto citátu je také obsažena otázka o celém lidském druhu. Autor se ptá, zda je blázen on sám, nebo jestli je lidská rasa jako celek bláznem. Tím se dotýká otázky lidské povahy, chování a existence. Zároveň naznačuje, že lidstvo je možná také vnitřně rozpolcené a zmatené, podobně jako on sám.

Celkově lze říci, že tento citát vyjadřuje autorovu existenciální krizi a snahu pochopit svět kolem sebe i samotného sebe. Autor se pohybuje mezi otázkou, zda je blázen on sám, nebo je blázen celý lidský druh. Tento citát vyjadřuje jeho vnitřní boj a snahu nalézt smysl a odpovědi na tato těžká témata.

Související citáty

Charles Manson jedl jablka, to neznamená, že já nebudu.
Marianne Williamson

Soucit nás nutí spěchat bez uvažování na pomoc těm, které vidíme trpět. V přírodním stavu nahrazuje zákony, mravy i ctnost, s tou výhodou, že se nikdo nepokouší neposlechnout jeho sladký hlas.
Jean Jacques Rousseau

Žádná moc nesmí platit víc než zákony.
Marcus Tullius Cicero

Dobrý Američan dělá propagandu pro cokoliv, co chce stát.
Saul Bellow

Čím víc kdo píše, tím méně přemýšlí.
Paul Valéry

Je-li válka matkou revoluce, pak musí být světová válka matkou světové revoluce.
Viktor Suvorov

Hrdinové mají fandit životu.
Jiří Žáček

Jídlo je dar! Je to dar přírody.
Rhonda Byrne

Vše, co je nové, vyvolává obavy.
Vadim Zeland

Čím méně žena ví, co chce, tím rozhodnější je, aby to dostala.
Kurt Götz

Láska je síla, která všechno pojí.
Rhonda Byrne

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.
Jan Werich

Dávám 98% své mentální energie na šachy. Jiní dávají jen 2%.
Bobby Fischer

Špatný žák, který nepřevyšuje svého mistra.
Leonardo da Vinci

Nic není sladší než vlast a rodiče na světě širém, i když máš v cizině statky a palác! Nejsi však doma!
Homér

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz