„Otázka trápí mě nocí dnem, zda lidstvo či mé já blázen je.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát vyjadřuje vnitřní konflikt a zmatení, které autor pociťuje ohledně lidské povahy a své vlastní identity. Otázka ho trápí neustále a nechává ho bez spánku i ve dne. Autor se ptá, zda je blázen on sám, nebo je blázen celé lidstvo. Tento vnitřní boj odráží jeho snahu pochopit lidskou existenci a lidské chování.

Tento citát odráží také autorovu nejistotu a pochybnosti o sobě. Autor se ptá sám sebe, zda je blázen, zda jsou jeho myšlenky a pocity normální, nebo jestli jsou odchylkou od společenských standardů. Pocit nejistoty a zmatení ho pronásleduje nejen během dne, ale i v noci, kdy se v jeho mysli promítají otázky a pochybnosti.

V tomto citátu je také obsažena otázka o celém lidském druhu. Autor se ptá, zda je blázen on sám, nebo jestli je lidská rasa jako celek bláznem. Tím se dotýká otázky lidské povahy, chování a existence. Zároveň naznačuje, že lidstvo je možná také vnitřně rozpolcené a zmatené, podobně jako on sám.

Celkově lze říci, že tento citát vyjadřuje autorovu existenciální krizi a snahu pochopit svět kolem sebe i samotného sebe. Autor se pohybuje mezi otázkou, zda je blázen on sám, nebo je blázen celý lidský druh. Tento citát vyjadřuje jeho vnitřní boj a snahu nalézt smysl a odpovědi na tato těžká témata.

Související citáty

Člověk se odváží dělat jen to, čemu věří, proto je víra tak důležitá.
Pavel Kosorin

Každé skutečné dobrodružství vzniká nárazem fantazie na skutečnost.
Karel Čapek

Knihy nejsou morální či nemorální. Knihy jsou dobře či špatně napsané. A dost.
Oscar Wilde

Láska je tornádo, přátelství je neustále vanoucí pasát.
Colette

Co nazýváme pravdou? Klam starý tisíc let. Co je klam? Pravda, která žije teprve minutu.
Baruch Spinoza

Někteří lidé poslouchají Boží ticho, jiní ďábelský hluk.
Hafid Aggoune

V tomto hříšném a žalostném světě se zkoušely a budou zkoušet mnohé způsoby vlády. Nikdo nepředstírá, že demokracie je dokonalá nebo samospasitelná. Říká se dokonce, že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních způsobů, které jsme vyzkoušeli.
Winston Churchill

Nauč se vyhrávat, prohrát umí každý blbec.
Charles Bukowski

Člověk musí hodně procestovat, aby poznal všechnu tu krásu, kterou může mít doma.
Johann Wolfgang Goethe

Kamkoli se vydáte, jděte s celým srdcem.
Konfucius

Ženy nás inspirují k velkým činům, a pak nám brání v jejich uskutečnění.
Victor Hugo

Příteli řekni o všech svých myšlenkách a všech svých starostech. Věř jeho věrnosti: tak docílíš, že ti bude věrný.
Lucius Annaeus Seneca

Ten, kdo říká, že za peníze si štěstí nekoupíš, jednoduše neví, kde nakupovat.
Bo Derek

V samotě lze získat vše, vyjma charakteru.
Stendhal

Krása je příčinou a účelem všech věcí.
Alžběta Bavorská

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz