„Rozlišovat mezi minulostí a budoucností je jen iluze, ovšem velmi tvrdošíjná.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát nám připomíná, že rozlišování mezi minulostí a budoucností je ve skutečnosti pouhá iluze. Na první pohled se může zdát, že minulost a budoucnost jsou odlišné entity, které se neustále posouvají vpřed a vzad. Ale ve skutečnosti jsou obě pouze koncepty, které existují pouze v našich myslích.

Když se podíváme na minulost, vidíme ji jako něco, co už se stalo, něco, co je za námi a nemůžeme to změnit. Ale ve skutečnosti je minulost pouze kolekce vzpomínek a interpretací událostí, které jsme zažili. Naše vzpomínky se mohou měnit a přetvářet se pod vlivem našich emocí a perspektiv. Takže i minulost je vlastně jenom konstrukcí naší mysli.

Stejně tak se budoucnost jeví jako něco, co teprve přijde, něco, co ještě neexistuje. Ale i budoucnost je pouze představa, kterou si vytváříme v přítomnosti. Naše představy o budoucnosti jsou založeny na naších přáních, cílech a očekáváních. Ale realita se může vždy odlišovat od našich představ a plánů.

Takže to, co nám tento citát chce sdělit, je, že naše rozlišování mezi minulostí a budoucností je jenom iluzí, kterou si vytváříme v naší mysli. Ve skutečnosti žijeme v přítomnosti, která je jediným skutečným okamžikem, který máme. A je důležité si to uvědomit a neztrácet se v přemýšlení o minulosti a budoucnosti, ale žít plně a uvědoměle právě tady a teď.

Související citáty

Kdo je chytrý, ví, že slepě se vrhnout do riskantní situace není k ničemu.
Elli H. Radingerová

Rolničky prdlačky Batman je pako, po hlavě spad do hnoje, smrdí mu sako.
Bárt Simpson

Jeden osud není lepší než druhý, ale každý člověk má být poslušen osudu, který nese ve svém nitru.
Jorge Luis Borges

Stárnout začínáme, jakmile rezignujeme na mládí.
Winston Churchill

Holocaust náleží k takovému druhu zkušenosti, u níž je jedinec nakonec odsouzen k mlčení. I ta nejlepší možná odpověď se zdá být triviální. Pro mě není holocaust jen součástí historie, ale také součástí života mnoha lidí, stejně jako mého vlastního. A nakonec i metaforou pro to minulé století.
Aharon Appelfeld

Odešel jsem z domova, když mi bylo 16, protože jsem hledal dobrodružství.
Gene Hackman

Ti, kdo hovoří sami se sebou, mají žalostnou společnost.
Stephen King

Začít válku neznamená nic jiného než rozetnout uzel, místo abychom jej rozvázali.
Christian Morgenstern

Když moc lásky překoná lásku k moci, svět pozná mír.
Jimi Hendrix

Neexistují veřejné peníze. Existují jen peníze daňových poplatníků.
Margaret Thatcher

Ovládnutí všech smyslů se dosáhne soustředěním na činnost, přirozenost, individualitu a zaměřením na každý z nich.
Šrí Pataňdžali

Povaleč má vždycky správný čas.
Elbert Hubbard

Vše, co vysíláme do životů druhých, se nám vrací do toho našeho.
Rhonda Byrne

Každý člověk má volnost vybrat si jakýkoli osud.
Vadim Zeland

Rozkoš je závislá na obrazotvornosti.
Honoré de Balzac

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz