„Rozlišovat mezi minulostí a budoucností je jen iluze, ovšem velmi tvrdošíjná.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát nám připomíná, že rozlišování mezi minulostí a budoucností je ve skutečnosti pouhá iluze. Na první pohled se může zdát, že minulost a budoucnost jsou odlišné entity, které se neustále posouvají vpřed a vzad. Ale ve skutečnosti jsou obě pouze koncepty, které existují pouze v našich myslích.

Když se podíváme na minulost, vidíme ji jako něco, co už se stalo, něco, co je za námi a nemůžeme to změnit. Ale ve skutečnosti je minulost pouze kolekce vzpomínek a interpretací událostí, které jsme zažili. Naše vzpomínky se mohou měnit a přetvářet se pod vlivem našich emocí a perspektiv. Takže i minulost je vlastně jenom konstrukcí naší mysli.

Stejně tak se budoucnost jeví jako něco, co teprve přijde, něco, co ještě neexistuje. Ale i budoucnost je pouze představa, kterou si vytváříme v přítomnosti. Naše představy o budoucnosti jsou založeny na naších přáních, cílech a očekáváních. Ale realita se může vždy odlišovat od našich představ a plánů.

Takže to, co nám tento citát chce sdělit, je, že naše rozlišování mezi minulostí a budoucností je jenom iluzí, kterou si vytváříme v naší mysli. Ve skutečnosti žijeme v přítomnosti, která je jediným skutečným okamžikem, který máme. A je důležité si to uvědomit a neztrácet se v přemýšlení o minulosti a budoucnosti, ale žít plně a uvědoměle právě tady a teď.

Související citáty

Židovská kabala jde mimo mě.
Richard Nixon

Mnozí si zavazují oči jen proto, aby si mohli naříkat, že je tma.
Valeriu Butulescu

Čest a pohodlí bydlí zřídka pod jednou střechou.
Anglické přísloví

Kapka se vrátí tam, odkud vzešla.
Helena Blavatská

Den co den nesčetněkrát myslím na to, že můj vnější i vnitřní život má oporu v tom, co vykonali a co konají lidé současní i ti, co už zemřeli, myslím na to, že se musím snažit dávat tolik, kolik jsem úplně sám přijal a přijímám.
Albert Einstein

Neodhodlanost je horší než nečinnost.
František Vymazal

Genialita velké dílo začíná, ale jen vytrvalost ho dokončí.
Joseph Joubert

Sled jazyka neúměrně zveličuje skutečnosti, které jsme uvedli, neboť každé slovo zabírá na stránce textu určité místo a v mysli čtenáře určitý okamžik.
Jorge Luis Borges

Mám rád ženy, miluji ženy.
A$AP Rocky

Komu je práce radostí, pro toho je život štěstím.
Maxim Gorkij

Pohádky o čarodějnicích, které létají na koštěti, a pak názor filozofů, že se dá létat na vaku naplněném kouřem, by před několika měsicí mohly znít směšně, teď to je skutečnost.
Benjamin Franklin

Neházej perly sviním.
České přísloví

Jedinou obranou proti nesvobodě je prostá lidská statečnost.
Miroslav Plzák

Politika se mění pořád, příběhy nikdy.
Stephen King

Opravdu procházíme dějinami jako náměsíční. (o Američanech před válkou v Iráku)
Robert Byrd

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz