„Skutečná hodnota člověka je v prvé řadě určována tím, nakolik a v jakém smyslu se dokázal osvobodit od svého já.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Skutečná hodnota člověka nezávisí na úrovni jeho bohatství, společenském postavení nebo fyzické síle, ale na jeho schopnosti osvobodit se od svého já. To znamená, že člověk, který dokáže překonat své vlastní egoistické tendence a zaměřit se na dobro druhých, má vyšší hodnotu než ten, kdo je sobecký a nezájem o okolní svět.

Osvobodit se od svého já znamená nechat stranou egoistické motivace a zaměřit se na věci, které mají skutečný význam a hodnotu. To zahrnuje schopnost empatie, soucitu a péče o druhé. Skutečně hodnotný člověk je schopen vidět větší obrázek a chápat, že jeho jednání může mít důsledky pro ostatní lidi a pro celou společnost.

Osvobození od svého já také znamená schopnost překonat vlastní sebeklam a přijmout sám sebe takového, jaký člověk skutečně je. To zahrnuje sebekritiku a schopnost se přizpůsobit změnám. Člověk, který se dokáže osvobodit od svého já, je schopen se vyrovnat s vlastními chybami a růst jako osoba.

Celkově lze říci, že skutečná hodnota člověka spočívá v jeho schopnosti překročit hranice svého vlastního ega a zaměřit se na blaho druhých. Osvobodit se od svého já znamená být schopen vidět větší obrázek a chápat, že naše jednání a rozhodnutí mají důsledky pro všechny kolem nás. Když se člověk dokáže osvobodit od svého já, může dosáhnout skutečného smyslu a plnosti ve svém životě.

Související citáty

Umělec se má projevovat tak, aby vyvolal v příštích generacích dojem, že nežil. Čím méně si ho dovedou představit, tím se bude zdát větší.
Gustave Flaubert

Nečti proto, abys odporoval a vyvracel, ani proto, abys věřil a pokládal za nezvratné, ale proto, abys věřil a uvažoval.
Francis Bacon

Do Kocourkova není daleko.
František Vymazal

Radost kozy je štědrost Boží.
William Blake

Je úžasné do jakých potíží se jeden dokáže dostat, když na tom pracuje.
Neil Gaiman

Velcí mužové jsou ti, kteří chápou, že duchovno je silnější než jakákoliv materiální síla.
Ralph Waldo Emerson

Je smutné, když něco musíme považovat za hotové a uzavřené.
Johann Wolfgang Goethe

Musím úplně osaměti, mám-li se vyznati v sobě a ve všem mimo sebe.
Henrik Ibsen

Jsou firmy, které se zabývají jedině narovnáváním křivě vystavěných komínů.
František Vymazal

Mým jediným záměrem v životě je pomoci lidem najít osobní vztah s Bohem, který, jak věřím, přichází skrze poznání Krista.
Billy Graham

Vnější krása je o to cennější, oč více skrývá vnitřní krásy.
William Shakespeare

Největším dobrem je žít podle přírody.
Marcus Tullius Cicero

Jsme stvořeni k tomu, abychom žili ve vztahu k druhým. Ale umíráme pouze za sebe.
Albert Camus

Prosbou vládne žena a rozkazem muž. První, když chce, a druhý, když může.
Johann Christoph Rost

Svět, který znáte, je pouhý odraz vnitřní reality.
Jane Roberts

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz