„Takový je už svět, v němž se zcela přirozeně spojuje dobro se zlem.“

Autor: Mario Puzo
Témata:

Svět, ve kterém žijeme, je plný kontrastů a zdánlivých protikladů. Dobro a zlo jsou v něm neodmyslitelně propojeny a vzájemně se ovlivňují. Je to jakýsi neustálý boj, ve kterém se tyto dvě síly střetávají a současně se propojují.

Často se stává, že v situacích, kdy se zdá, že se děje něco dobrého, se objeví něco zlého a naopak. Například při rozvoji technologií a vědy, které mají zlepšit náš život, se objevují i jejich negativní dopady, jako je zneužití nebo závislost. Podobně ve společnosti, kde se snažíme budovat lepší místo pro všechny, se často objevují korupce, nespravedlnost nebo konflikty.

Tento citát nám připomíná, že svět je složitý a nic není černobílé. Dobro a zlo jsou součástí naší reality a nelze je oddělit. Je to jako dvě strany mince, které jsou vzájemně propojeny a nemohou existovat jeden bez druhého. Ačkoliv bychom samozřejmě měli usilovat o to, aby prevládalo dobro nad zlem, musíme si být vědomi, že obě tyto síly jsou součástí života a naše úkolem je najít rovnováhu mezi nimi.

Tento citát nám také může připomenout, že v každém člověku se nachází jak dobré, tak zlé. Nikdo není stoprocentně jedno nebo druhé, ale přítomnost obou stránek je v nás všech. Je na nás samotných, jaké síly v nás necháme převládnout a jak se rozhodneme jednat. Ať už se nacházíme v situaci, kdy se dobře daří, nebo když čelíme výzvám a neštěstí, musíme si uvědomit, že svět je takový, jaký je, a je na nás, jak s tímto faktem zacházíme.

Související citáty

Kdo nelíbá, je jako mrtvý.
Johann Wolfgang Goethe

Odmítl jsem přátelství dvou lidí: prvního proto, že mi nikdy neřekl nic o sobě, a toho druhého proto, že se mnou nikdy nemluvil o mně.
Nicolas Chamfort

Vězení budována jsou z kamenů Zákona, Nevěstince z cihel Náboženství.
William Blake

Už toho mám dost, aby byl mým bližším. Od zítřka budu jeho bližním já.
Valeriu Butulescu

Žijete-li nebezpečně, žijete dobře.
Johann Wolfgang Goethe

Lidé, kteří se snaží nedělat nic víc, než za co jsou placeni, nikdy nedostanou zaplaceno za víc, než co udělají.
Elbert Hubbard

Často se říkalo, že být zakotven ve vlastní osobnosti je jako mít trn v kůži, a že buddhismus je druhým trnem, který slouží k vytažení prvního.
Alan Watts

Istota, že sme inteligentnejší než tí ostatní, je povážlivá už preto, lebo to isté si okrem nás myslí veľa hlupákov.
Albert Camus

Kdyby Bůh neexistoval, museli bychom si ho vymyslet.
Voltaire

Celý svět je naplněn mnoha překážkami. Každý den je pociťujeme.
Molière

Chytrost nejsou žádné čáry.
České přísloví

Abych viděl, že tvůj bůh je iluze, nepotřebuji žádné jiné argumenty, které by mi daly jistotu, že je to zbytečné.
Markýz de Sade

Narodil jsem se být vtipný.
Buddy Hackett

Žena buď miluje nebo nenávidí; u ní třetí možnost není.
Lucius Annaeus Seneca

Zbraň je tužkou v rukou analfabeta.
Johann Wolfgang Goethe

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz