„Televize není nepřítel, televize se dá vypnout.“

Autor: Jan Werich
Témata:

Citát pochází od českého herce, spisovatele a filosofa Jana Wericha. Tento výrok je zcela v souladu s Werichovými myšlenkami a jeho pohledem na svět.

Werich tímto výrokem vyjadřuje svůj názor na televizi jako médium a na naši vztah k ní. Tvrdí, že televize samotná není nepřítelem, tedy něčím, co by nám automaticky škodilo nebo nás ovládalo. Je to jen prostředek, který může být využit k různým účelům.

Zároveň však Werich připomíná, že nejsme bezmocní vůči televizi a nejsme jí odkázáni. Můžeme ji jednoduše vypnout. Tím naráží na to, že je na nás samotných, jaký vztah k televizi budeme mít a jak ji budeme používat. Máme možnost si vybrat, jestli se necháme pasivně unášet televizními programy, nebo zda ji budeme využívat s rozmyslem a ovlivňovat sami její obsah.

Werich tímto citátem také upozorňuje na to, že televize nemá absolutní moc nad námi, pokud se rozhodneme jí odporovat. Máme právo na vlastní rozhodnutí a svobodu volby. Pokud nám něco na televizi vadí nebo nás obtěžuje, máme možnost ji vypnout a vyhnout se tak tomu, co nás ruší nebo nám nepřináší žádnou hodnotu.

Celkově lze tedy říci, že Werich svým výrokem nekritizuje samotnou televizi jako takovou, ale poukazuje na to, že je důležité si uvědomit, že jsme my sami ti, kdo rozhodují o tom, jakým způsobem ji budeme vnímat a jaký vliv jí budeme dovolovat na svůj život.

Související citáty

Bůh, který nám dal život, nám zároveň dal svobodu; síla je může zničit, ale ne rozdělit.
Thomas Jefferson

Konverzácia vyžaduje znalosti, mlčanie kultúru.
Johann Wolfgang Goethe

Moderní kapitalismus vytváří mimořádné bohatství, ale přírodní zdroje hltá rychleji, než je matka příroda dokáže nahradit.
Carl Honore

V dobách všeobecného blábolu cena mlčení nehorázně stoupá.
Jiří Žáček

Ani nejkrásnější nekrolog nikomu neprodlouží život.
Imre Forbáth

Každá hvězda, kterou vidíme na noční obloze, je pozdrav od minulosti a pozvánka do budoucnosti.
Petr Valdorf

Člověk postřehuje pravou podstatu skutečnosti do té míry, do jaké je schopen postřehovat Prapodstatu stvoření.
Květoslav Minařík

Nemůžeš-li býti sluncem, buď alespoň skromnou oběžnicí.
Helena Blavatská

Cestovat rychleji než světlo není možné a rozhodně to není žádoucí, protože člověku neustále ulétává klobouk.
Woody Allen

My, lidé, jsme pány jak nad Kongresem, tak nad soudy. Ne proto, abychom svrhli Ústavu, ale abychom svrhli lidi, kteří ji narušují.
Abraham Lincoln

Pokud by se první zelený mužík objevil v (pohraničním městě) Narvě, vláda přesně ví, jak odpovědět. Musíte prvního zastřelit a druhý už nepřijde.
Riho Terras

Vy šašci, z nichž je každý umělec a rozradostní lidem zrak i sluch!
François Villon

Člověk není stvořen pro porážku. Člověka je možné zničit, ale ne porazit.
Ernest Hemingway

Každý spisovatel nakonec skončí jako svůj méně inteligentní žák.
Jorge Luis Borges

Čas zbavuje lidi bolesti.
Publius Terentius Afer

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz