„Teorie relativity může platit tisíc let a o den později může být vyvrácena.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát vystihuje povahu vědeckého poznání a jeho dynamiku. Teorie relativity, kterou formuloval Albert Einstein, je jednou z nejvýznamnějších a nejuznávanějších teorií ve fyzice. Její platnost byla potvrzena v mnoha experimentech a její přesnost je základem moderní fyziky. Nicméně, i přesto existuje možnost, že v budoucnosti budou objeveny nové důkazy nebo experimenty, které by mohly teorii relativity vyvrátit.

Tento citát odráží také princip skepticismu a neustálého hledání pravdy ve vědě. Vědci neustále zkoumají a testují teorie, aby ověřili jejich platnost. I když se zdá, že teorie relativity je momentálně nejlepším modelem pro popis gravitace a prostoročasu, vědci si musí být vědomi, že v budoucnu mohou objevit nové informace, které by mohly vést k revizi nebo přepracování této teorie.

Tento citát také ukazuje na to, že věda je dynamickým a neustále se vyvíjejícím oborem. Nové objevy, technologie a experimenty mohou přinést nové poznatky, které budou mít vliv na naše chápání světa. To znamená, že žádná teorie není definitivní a vědecký poznatek je vždy otevřen pro nové hypotézy a případnou revizi.

Celkově tedy tento citát připomíná, že věda je procesem neustálého hledání, zkoumání a ověřování. Teorie, které se jeví jako nejlepší výklad reality, mohou být v budoucnu nahrazeny novými objevy a poznatky. Je tedy důležité, aby vědci byli otevření novým informacím a byli připraveni na přepracování svých teorií, pokud se objeví nové důkazy.

Související citáty

Nejšťastnější je ten, kdo má nejméně žádostí.
Buddha

Život se podobá ruletě. Nejprve člověk vyhraje jednou, pak podruhé i potřetí a nakonec se vždy krčí v poli poražených.
Vadim Zeland

Krása je věc křehká; žena, která chce panovati, nemůže zakládati svou vládu na základě tak vrátkém.
František Vymazal

Díky moderním materiálům dokážeme čelit živlům.
Simon Mawer

Základem vytrvalostí je silná vůle.
Napoleon Hill

Chudí myslí na peníze ještě více než bohatí. V tom je jejich největší bída.
Oscar Wilde

Jednoduchost by neměla být ztotožňována s nahotou.
Felix Adler

Nesl jsem na zádech zrcadlo a smrt si před ním upravovala tvář.
Vladimír Holan

Pokouším se hráti nikoli tragédii, nikoli komedii, nikoli historii, ale Shakespeara sama – tak, jak ho cítím.
Jaroslav Kvapil

Chci, aby se lidé usmívali.
Julie Garwood

Hloupí lidé nejsou mně tak podivní jako ti, kteří mají myšlenky dlouhé.
Jan Neruda

Ze všeho nejraději mluvím o ničem – je to totiž jediná věc, o které opravdu něco vím.
Oscar Wilde

A proto je tak důležitý, ta podpora zespodu, aby my jsme mohli říct: Ne my si to přejem, to lid si to žádá, my s tím souhlasíme, s tím lidem. My plníme jeho vůli, a ne prostě, aby my jsme tam byli sami jak kůl v plotě.
Milouš Jakeš

Žijte dobrý a čestný život. Až zestárnete a podíváte se zpátky, budete se moci radovat podruhé.
Dalajláma

Přichází čas, kdy mlčení je zradou.
Martin Luther King

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz