„Úsilí o pravdu musí být nadřazeno jakémukoliv jinému úsilí.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Když se zamyslíme nad citátem „Úsilí o pravdu musí být nadřazeno jakémukoliv jinému úsilí“, můžeme si uvědomit, že pravda je základem našeho poznání a chápání světa. Bez pravdy bychom se pohybovali v temnotě nejistoty a spekulací. Pravda nám umožňuje poznávat skutečnost takovou, jaká je, a ne jako bychom si ji představovali.

Tento citát zdůrazňuje, že úsilí o pravdu by mělo být naší nejvyšší prioritou. Měli bychom se snažit objektivně poznat skutečnost a hledat pravdivé odpovědi na naše otázky. To vyžaduje důkladné zkoumání, kritické myšlení a otevřenost vůči novým informacím a názorům.

Tímto citátem je také naznačeno, že úsilí o pravdu je důležitější než naše osobní předsudky, zájmy nebo cíle. Měli bychom si být schopni přiznat, že jsme se mýlili, a přijmout nové poznatky, pokud jsou podložené důkazy a logikou. Úsilí o pravdu nás vede k objektivnímu a spravedlivému pohledu na svět, který nás obklopuje, a umožňuje nám také lépe porozumět druhým lidem a jejich perspektivám.

Celkově lze tedy říci, že tento citát nás vyzývá k intelektuálnímu a morálnímu úsilí směřujícímu k objektivní pravdě. Pouze tímto způsobem můžeme dosáhnout hlubšího chápání a přispět ke společenskému pokroku a rozvoji.

Související citáty

Když meditujete, snažte se vnímat potřebu úplně otevřít své srdce a svou fyzickou mysl zcela uzavřít.
Sri Chinmoy

Příroda zachovává druhy, velmi málo se stará o jedince.
Voltaire

Opravdu moudrý je ten, kdo pozná sám sebe.
Lev Nikolajevič Tolstoj

Přirozená role ženy je být pilířem rodiny.
Grace Kelly

Obvyklým omylem obyčejné náboženské praxe je, že zaměňuje symbol za realitu, že se podívá na prst ukazující cestu, ale pak jej z pohodlnosti raději ocucává než aby šla kam ukazuje.
Alan Watts

Člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí.
Karel Čapek

Čas uzdravuje smutek a hádky.
Blaise Pascal

Někomu husu, někomu prase.
České přísloví

Doprčic, copak může být někdo odvázanej z toho, že se každý den v půl sedmý probudí drnčením budíku, vyskočí z postele, obleče se, násilím se nakrmí, vysere, vychčije, vyčistí si zuby a pak bojuje se silničním provozem, aby se dostal na místo, kde v podstatě vydělává hromadu prachů pro někoho jiného a ještě se po něm chce, aby byl vděčný za to, že dostal šanci to dělat?
Charles Bukowski

Milovat znamená uzavřít smlouvu a nemít záruku jejího dodržení, rozdávat se celý v naději, že nebude zneužito naší důvěřivosti a dostaneme vráceno stejné množství dobrodiní.
Erich Fromm

Nač je lidem rozum, když je na ně možno působit násilím?
Lev Nikolajevič Tolstoj

Pravda se snadněji vynoří z chyb, než ze zmatku.
Francis Bacon

Nebuďte rozmařilí v jídle a v pití, jakož činí ti, jejichž Bohem jest břich a jejichž slávou a koncem jest hromadění hnisu.
Karel IV.

Život by byl skvělý, kdyby nebyl pro lidi.
Alice Munroová

Jen dva druhy lidí jsou opravdu okouzlující:ti kteří vědí úplně všechno,a ti co nevědí vůbec nic.
Oscar Wilde

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz