„Ústřední úloha socialistické společnosti spočívá v překonání predátorské fáze lidské evoluce.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Citát vyjadřuje názor, že socialistická společnost má za cíl překonat některé negativní aspekty lidského jednání, které jsou spojeny s přirozenou tendencí jedinců soutěžit mezi sebou a dosahovat vlastních zájmů bez ohledu na ostatní.

Predátorská fáze lidské evoluce odkazuje na období v lidské historii, kdy jedinci soutěžili o zdroje, moc a přežití ve svých společnostech. V této fázi byla spolupráce často nahrazena sebestředností a jedinci se snažili maximalizovat své vlastní prospěch, často na úkor ostatních. Tento způsob jednání měl za následek nerovnosti a vykořisťování ve společnosti.

Socialistická společnost se snaží překonat tuto predátorskou fázi tím, že klade důraz na solidaritu, spolupráci a spravedlivé rozdělení zdrojů. Socialistické ideály usilují o vytvoření společnosti, ve které není prostor pro vykořisťování a kde jsou zájmy jednotlivců podřízeny blahu celého společenství. Tímto způsobem se snaží překonat negativní aspekty lidského jednání, které jsou spojeny s predátorskou fází evoluce.

Tento citát také naznačuje, že překonání predátorské fáze je klíčové pro dosažení socialistického ideálu. Pouze tehdy, když se společnost zbaví záškodnické soutěže a nahradí ji vzájemnou spoluprací a spravedlivým rozdělováním zdrojů, může dosáhnout skutečného pokroku a blaha pro všechny její členy.

Související citáty

Stárnout znamená zakoušet, jak se to stálé mění.
Paul Valéry

Vláda, která toleruje zloděje a tuneláře je sama objektivně vládou zlodějů a tunelářů.“
Miloš Zeman

Nejstarší představy o kovech vycházely z mýtů, že naše planeta je Matkou, v jejíchž hlubinách „dozrává“ zlato z neušlechtilých kovů, zejména z olova.
Vladimír Karpenko

Můžeme zabíjet, aby nebyli zlí lidé? Místo jednoho tím jen naděláme dva.
Blaise Pascal

Žena by měla být kuchařkou v kuchyni, dámou ve společnosti a gejšou v posteli. A tragédie je, když se to přehází.
Miloš Kopecký

Kto nemiloval, môže napísať veľký román o láske, nie však prostú báseň o nej.
Guillaume Apollinaire

Opravdové mládí je vlastnost, kterou lze nabýt jen s lety!
Jean Cocteau

Ozónová díra – a kdo ji viděl?
Václav Klaus

Chudému člověku nepomůžeme tím, že mu vtiskneme do ruky větší nebo menší almužnu, i když po tom sám touží. Mnohem lépe mu pomůžeme, jestliže mu ukážeme cestu, jak se může prací od své nouze natrvalo osvobodit.
Carl Gustav Jung

Každé skutečné dobrodružství vzniká nárazem fantazie na skutečnost.
Karel Čapek

Nejprostší věci jsou ty nejneobvyklejší a jenom mudrci je mohou vidět.
Paulo Coelho

Nové pravdě neškodí nic tak jako starý blud. Vědění a pokora přicházejí zároveň.
František Vymazal

Nejlepší věc, kterou můžete udělat, když se Vám nedaří, je usmívat se.
Michael Leboeuf

Klidná mysl přináší vnitřní sílu a seběvědomí, takže to je velmi důležité pro dobré zdraví.
Tändzin Gjamccho

Skvělí jsou vždy hrdinové, které nikdo nezná.
Stefan Zweig

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz