„Vědět málo je nebezpečné. Vědět mnoho, také.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Vědění je bezpochyby cennou vlastností, která nám umožňuje lépe rozumět světu kolem nás. Avšak, jako všechno v životě, i vědění má své limity a rizika. Citát „Vědět málo je nebezpečné. Vědět mnoho, také.“ nám připomíná, že oba extrémy – nedostatek vědění a přemíra vědění – nesou svá nebezpečí.

Nedostatek vědění nás může uvést do situací, kdy se ocitneme neinformovaní, neschopní se rozhodovat nebo dokonce snadno manipulovatelní. Když neznáme dostatek informací, můžeme podléhat klamům a být snadno vedeni za svévolnými vůdci. Nedostatek vědění také omezuje naše možnosti růstu a rozvoje, jelikož nám chybí znalosti, které bychom mohli využít ke svému prospěchu.

Na druhou stranu, přemíra vědění také nese své riziko. Příliš mnoho informací může vést k přetížení mozku a ztrátě soustředění. Když se ponoříme do příliš mnoha podrobností a detailů, můžeme ztratit celkový přehled a schopnost vidět širší souvislosti. Přemíra vědění může také vést k přehnanému sebevědomí nebo aroganci, kdy se domníváme, že víme všechno a nemáme potřebu naslouchat ostatním.

Citát nám tedy připomíná, že je důležité najít správnou rovnováhu mezi věděním a nevěděním. Měli bychom se snažit získat dostatek informací a znalostí, abychom byli schopni se dobře orientovat a rozhodovat. Nicméně bychom se měli také umět zastavit, vybrat si důležité informace a umět je správně aplikovat. Neustálé hromadění vědění bez jeho vhodného využití nám nepřinese skutečný prospěch. V konečném důsledku bychom měli usilovat o vyvážený přístup k vědění, který nám umožní růst a rozvoj, aniž bychom se ztratili ve vlastním labyrintu informací.

Související citáty

„Moderní člověk“ = moderní primitiv.
Josef Čapek

Žena mluví raději o lidech, muž mluví raději o světě a člověčenství.
Karel Čapek

Kdo sám čest nemá, jinému ji nedá.
Božena Němcová

Nezavrhuji masturbaci – je to sex s někým, koho miluji.
Woody Allen

Člověk je chytré zvíře, které se chová jako imbecil.
Albert Schweitzer

Přemíra starosti se směje. Přemíra radosti pláče.
William Blake

Svoboda není možná bez autority, jinak by se proměnila v chaos a autorita není možná bez svobody, jinak by se proměnila v tyranii.
Stefan Zweig

Když pokouše pes člověka, není to nic nového, ale když člověk pokouše psa – to už je zpráva!
Charles Anderson Dana

S láskou ubývá čas, s časem ubývá lásky.
Božena Němcová

Nejvěští odvahu dokáže mladým lidem dávat jen láska.
Émile Zola

Dějiny jsou to, co se událo a co se stále a znovu děje.
Thomas Mann

Člověk se učí oceňovat jako výhodu to, že je milován, a je s to vzdát se pro ni jiných výhod.
Sigmund Freud

Je to druh zábavy, dělat něco nemožného.
Walt Disney

Lepší uklouznout nohou, nežli s jazykem.
Charlie Chan

Svět dítěte je plný nevinnosti a čistoty, ale postupně vykročíme na cestu, dlážděnou lží a proradností, a když dozrajeme, jsme staří – nejen tělesně, ale i duševně.
Osho

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz