„Vědět málo je nebezpečné. Vědět mnoho, také.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Vědění je bezpochyby cennou vlastností, která nám umožňuje lépe rozumět světu kolem nás. Avšak, jako všechno v životě, i vědění má své limity a rizika. Citát „Vědět málo je nebezpečné. Vědět mnoho, také.“ nám připomíná, že oba extrémy – nedostatek vědění a přemíra vědění – nesou svá nebezpečí.

Nedostatek vědění nás může uvést do situací, kdy se ocitneme neinformovaní, neschopní se rozhodovat nebo dokonce snadno manipulovatelní. Když neznáme dostatek informací, můžeme podléhat klamům a být snadno vedeni za svévolnými vůdci. Nedostatek vědění také omezuje naše možnosti růstu a rozvoje, jelikož nám chybí znalosti, které bychom mohli využít ke svému prospěchu.

Na druhou stranu, přemíra vědění také nese své riziko. Příliš mnoho informací může vést k přetížení mozku a ztrátě soustředění. Když se ponoříme do příliš mnoha podrobností a detailů, můžeme ztratit celkový přehled a schopnost vidět širší souvislosti. Přemíra vědění může také vést k přehnanému sebevědomí nebo aroganci, kdy se domníváme, že víme všechno a nemáme potřebu naslouchat ostatním.

Citát nám tedy připomíná, že je důležité najít správnou rovnováhu mezi věděním a nevěděním. Měli bychom se snažit získat dostatek informací a znalostí, abychom byli schopni se dobře orientovat a rozhodovat. Nicméně bychom se měli také umět zastavit, vybrat si důležité informace a umět je správně aplikovat. Neustálé hromadění vědění bez jeho vhodného využití nám nepřinese skutečný prospěch. V konečném důsledku bychom měli usilovat o vyvážený přístup k vědění, který nám umožní růst a rozvoj, aniž bychom se ztratili ve vlastním labyrintu informací.

Související citáty

Myslím, že autentickou pravici čili ty, kteří pokládají za největší statek svobodu, tvoří tak čtvrtina Čechů. A bojím se, že tak je to už pomalu v celé Evropě. Když dáte na billboard nápis „Kolo do každé rodiny“ a poukážete na to, že boháči mívají kola dvě, najde se mnoho lidí, kteří spravedlnost vidí v tom, že jedno kolo je třeba boháčům vzít a dát ho těm, co ho nemají.
Petr Nárožný

Život není utrpení ani blaho. Život je prázdné plátno a člověk musí být velmi dovedný.
Osho

Nechci obdělávat zúrodněné pole, prahnu po nedotčené půdě. Nechci se pouze seznámit s lidem, žízním po sbratření.
Modest Petrovič Musorgskij

Pro sílu lásky není nic nemožné.
Rhonda Byrne

Staří přátelé ustupují, noví přátelé přicházejí. Jsou jako dny. Jakmile starý den skončí, přichází nový den.
Tändzin Gjamccho

Historie vás nutí obdivovat Bonapartův krvavý romantismus, jako vás kreslené filmy nutí milovat nechutné myši.
Valeriu Butulescu

Člověk v mladém věku má málo citu k přírodě, svou radost nachází v lidech. Starý člověk se odtahuje od lidí a žije více v přírodě, zda je to ne tajný pocit toho, že zanechá svět, aby s spojil se zemí?
Rudolf Unger

Kdo věří, nepotřebuje žádné důkazy. Tomu, kdo nevěří, nepostačí žádný důkaz.
Franz Werfel

Jedna vlaštovka jaro nedělá. Aristotelés
Aristotelés

Neužitečný život je předčasná smrt.
Johann Wolfgang Goethe

Zdraví je nejcennější věcí v životě.
Rhonda Byrne

Nejlepším důkazem lásky je důvěra.
Joyce Brothers

Jak je smutné utěšovat se myšlenkou že jiní jsou na tom hůř.
Oscar Wilde

Bůh a ďábel nestojí proti sobě, zrovna jako dobro a zlo.
Jean Dutourd

Každá osoba si vždycky vybírá nějakou jinou skupinu ubožáků, aby si na nich kolektivně vybíjela nahromaděnou zášť.
Stefan Zweig

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz