„Vezměte si slovo prdel. To je v českém nadávání chrám. Umísťujeme tam vše, co se nám nepodařilo. Posíláme tam nepohodlné lidi. Dokonce tam voláme v zoufalství o pomoc. Určitě znáte lidi, kteří bez vole nedají dohromady větu. A tou přemírou ztratilo nadávání smysl. Stalo se zvukem. Když dneska řeknete exkrement, lidi se pohoršeně otočí. Když řeknete hovno, ani se neotočí.“

Autor: Jan Werich
Témata:

Citát Jana Wericha vysvětluje, jaký význam a sílu má nadávání v české kultuře. První věta naznačuje, že slovo „prdel“ je ve skutečnosti velmi silné a důležité slovo v českém nadávání. Werich ho označuje jako „chrám“, což znamená, že je to něco posvátného, důležitého a zároveň tabuizovaného.

Následující věty vysvětlují, proč se do slova „prdel“ koncentrujeme vše, co se nám nepodařilo. Slovo slouží jako prostředek pro vyjádření frustrace a neúspěchů. Tím, že do něj umisťujeme všechno, co nás trápí, se snažíme zbavit se toho negativního a uvolnit náš pocit selhání.

Další pasáž o nepohodlných lidech, kteří jsou posíláni do „chrámu“, naznačuje, že slovo „prdel“ slouží i k vyjadřování našeho nesouhlasu a frustrace vůči lidem, kteří nám komplikují život. Používáme ho jako prostředek k vyjádření našeho zoufalství a prosby o pomoc.

Následující věta o lidech, kteří nedokážou sestavit větu bez nadávek, ukazuje, že nadávání se stalo běžnou součástí naší komunikace. Přemíra nadávání a jeho zneužívání způsobilo, že nadávání ztratilo svůj původní význam a stal se pouze zvukem. Už nepřináší takový efekt, jaký mělo dříve.

Poslední věta ukazuje, jak se změnilo vnímání různých nadávek. Slovo „exkrement“ vyvolá pohoršení a nepříjemné reakce, zatímco slovo „hovno“ už takovou reakci nevyvolává. To ukazuje na to, jak se společnost postupně přizpůsobuje a přijímá určité nadávky jako součást běžného jazyka. Citát celkově ukazuje na sílu nadávání v české kultuře a jak se jeho vnímání a používání postupně mění.

Související citáty

Produkty vaší fantazie mají stejně skutečnou existenci jako kterákoli část vašeho těla.
Joseph Murphy

Doufám, že sen je bdění.
Aristotelés

Evangalium moderního mystika nám ukazuje brány do věčné přítomnosti a nabízí nám transcendentní pravdy, které nás osvobodí.
Eckhart Tolle

Nejdříve stvořil bůh muže, pak ženu. Potom mu muže přišlo líto a dal mu tabák.
Mark Twain

Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít.
Honoré de Balzac

Přítel je osoba, se kterou se odvažujete být sám sebou.
Stephen Crane

Který člověk by se nechtěl dát ubodat dýkami, aby před tím byl Caesarem?
Napoleon Bonaparte

Žárlivost není velká láska, ale nedostatek úcty k sobě.
André Gide

Neužitečný život je předčasná smrt.
Johann Wolfgang Goethe

Odpouštíme nikoliv z lásky, ale ze slabosti srdce.
Charles Aznavour

Čas je největším novátorem.
Francis Bacon

Příroda netrpí nevyléčitelné nemoci.
Thomas Bernhard

Mnozí hledají smysl života se skrytou obavou, že by snad mohl být v práci.
Milan Růžička

V přírodě vše usiluje o rovnováhu.
Vadim Zeland

Jen děti, blázni a velmi staří lidé si mohou dovolit mluvit vždy pravdu.
Winston Churchill

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz