„Výchova by měla být taková, aby to, co je nabízeno, bylo přijímáno jako cenný dar, ne jako povinnost.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Výchova je důležitou součástí našeho života, která nám pomáhá formovat naše hodnoty, postoje a chování. Citát odkazuje na to, že výchova by měla být zaměřena na to, aby dítě nebo člověk vnímal to, co se mu nabízí, jako cenný dar, ne jako povinnost.

Když něco vnímáme jako dar, máme tendenci to přijímat s vděčností a pokorou. Výchova by měla být představena jako něco, co je pro nás prospěšné a hodnotné, a nikoli jako povinnost, kterou musíme plnit. Když se nám něco vnucuje jako povinnost, můžeme na to brát rezistentní postoj a nebýt otevřeni novým zkušenostem a poznatkům.

Výchova by měla být prezentována tak, aby dítě nebo člověk měl pocit, že se mu otevírají nové možnosti a příležitosti. Když si uvědomíme, že to, co se nám nabízí, je cenný dar, budeme vnímat výchovu jako něco, co nás může obohatit a pomoci nám rozvíjet naše schopnosti a dovednosti.

Pokud se dítě nebo člověk cítí, že výchova je pro něj povinností, může to vést k nedostatku motivace a zájmu. Naopak, když vnímá výchovu jako dar, bude mít větší chuť se do učení zapojit a bude otevřený novým poznatkům. Výchova by měla být taková, aby se člověk cítil podporován a motivován, aby se stále zdokonaloval a růstl.

Celkově řečeno, citát poukazuje na to, že výchova by měla být představována jako cenný dar, který nám pomáhá rozvíjet se a přináší nám nové možnosti. Když to dítě nebo člověk vnímá takto, bude větší pravděpodobnost, že se do výchovy aktivně zapojí a bude mít z ní prospěch.

Související citáty

Spíše ztratit přítele než vtip.
Marcus Fabius Quintilianus

Malé děti – malé hoře, velké děti – velké hoře.
Čínské přísloví

Meditace je naslouchání božskosti uvnitř.
Edgar Cayce

Vychovatel bez methody je holič s tupou břitvou.
František Vymazal

Pro lásku je žena ochotna podstoupit jakékoli násilí.
Otto von Bismarck

Neštěstí činí zranitelným a neustálé utrpení nespravedlivým.
Stefan Zweig

Když se šťastné zítřky stanou nešťastnými dnešky, sní se o šťastných pozítřcích.
Jiří Žáček

Nejvyšší odvolací soud je odpuštění pro život.
Albert Schweitzer

Stáří není zase tak špatná věc, obzvlášť, když ji porovnáte s druhou alternativou.
Maurice Chevalier

Když se objeví příležitost je už příliš pozdě na přípravu!
John Wooden

Být člověkem, znamená vypít svůj kalich do dna.
Graham Greene

Pýcha vede ke všem dalším zlozvykům, je to anti-božský stav mysli.
C. S. Lewis

Kdo bere víno na úvěr, dvakráte se opije (jednou když bere, podruhé, když platí).
František Vymazal

Vaše možnosti jsou omezeny pouze vaším záměrem.
Vadim Zeland

Krása je potřebná na svatbu, láska na každý den.
Finské přísloví

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz