„Zbožnění osobnosti je v mých očích vždycky špatné.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Albert Einstein ve svém citátu vyjadřuje svůj názor na zbožňování osobností. Podle něj je to vždycky špatné. Tímto názorem se zřejmě vymezuje proti tendenci lidí obdivovat a uctívat jednotlivé osobnosti a přisuzovat jim nadlidské vlastnosti. Einstein zde zdůrazňuje, že bychom neměli slepě následovat a zbožňovat jiné lidi pouze na základě jejich slávy nebo reputace. Spíše bychom měli být kritičtí a samostatní při hodnocení jednotlivců a jejich přínosu.

Tento citát může být vnímán i jako výzva k rozumnému uvažování a zdravému skepticizmu vůči všem lidem, kteří jsou považováni za výjimečné či geniální. Einstein naznačuje, že bychom měli být opatrní a nedat se unést masovou idolizací nebo trendem následování. Místo toho, abychom slepě zbožňovali jednotlivce, bychom se měli zaměřit na jejich myšlenky, nápady a přínosy, které přinesli světu.

Zároveň tímto citátem Einstein vyzývá lidi, aby se zaměřili na rozvoj vlastní osobnosti a schopností. Místo toho, abychom se snažili replikovat a kopírovat někoho jiného, bychom měli uplatňovat vlastní originalitu a jedinečnost. Podle Einsteina bychom měli být schopni se osvobodit od zbožňování ostatních a najít v sobě vnitřní sílu a sebedůvěru k dosažení vlastního potenciálu.

Související citáty

Při vědecké diskusi více získá ten, kdo je poražen, protože se více poučí.
Epikúros

To, o čem nejvíc přemýšlíte nebo na co se nejvíc zaměřujete, se ve vašem životě objeví.
Rhonda Byrne

Moje víra mi pomáhá překonat negativní emoce a nalézt svou rovnováhu.
Tändzin Gjamccho

V dobách, kdy ještě lidí čarodějky nenáviděli, je často obviňovali z toho, že mluví se svými kočkami. Samozřejmě, že hovořily se svými kočkami. Po třech týdnech bez kousku souvislého rozhovoru, který by nebyl o kravách, si budete klidně povídat i se zdí.
Terry Pratchett

Spánek odvrací naši pozornost od světa.
Jorge Luis Borges

Kozel dlouhou bradu má, a přece není mudrc.
České přísloví

Každá generace chce nové symboly, nové lidi, nová jména. Chtějí se odloučit od svých předchůdců.
Jim Morrison

Smělý požadavek muže! Chce ženu. Ale když se mu upřímně vzdá, je blízek toho považovat její příliš šlechetný čin téměř za zpronevěru.
Romain Rolland

Špatný vozka, který neumí obrátit!
České přísloví

Problém u krysích závodů je to, že i když vyhrajete, jste stále krysa.
Lily Tomlin

Velká láska si někdy dovoluje i taková přání, která se příčí zdravému rozumu.
Seneca

Opravdové štěstí se ukrývá v jednoduchých, zdánlivě nezajímavých věcech.
Eckhart Tolle

Znát své přátele, to je velmi nebezpečné.
Oscar Wilde

Odevšad vede do podsvětí stejně dlouhá cesta.
Marcus Tullius Cicero

Samozřejmě jde stále o touž starou historii. Pravda je obvykle stále stejná.
Margaret Thatcher

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz