„Život je posvátný, tj. je nejvyšší hodnotou, od níž se odvozuje hodnocení čehokoliv dalšího.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Život je jedinečným a vzácným darem, který nám byl dán. Je to neopakovatelná zkušenost, kterou máme možnost prožít pouze jednou. Proto je třeba si uvědomit jeho hodnotu a vážit si každého okamžiku. Bez života by neexistovala žádná další hodnota či smysl, protože život je základem všeho. Je to ta nejdůležitější předpoklad, bez kterého by nebylo možné hodnotit ani cokoliv dalšího.

Když si uvědomíme, že život je posvátný, chápeme, že je třeba ho chránit a respektovat. Každý jednotlivý lidský život má svou hodnotu a neměl by být znevažován či ztracován zbytečně. Bez ohledu na různé rozdíly, které nás mohou odlišovat, bychom měli vždy ctít a chránit právo každého člověka na život.

Zároveň nám uvědomění si posvátnosti života přináší i zodpovědnost. Měli bychom se starat nejen o svůj vlastní život, ale také o životy druhých lidí a o životní prostředí, ve kterém žijeme. Je naší povinností pečovat o život všech bytostí na této planetě a snaha o zachování a ochranu života by měla být naším společným cílem.

Celkově lze tedy říci, že posvátnost života je základem pro hodnocení všeho dalšího. Bez života by neexistovala žádná další hodnota či smysl a proto bychom měli ctít, chránit a pečovat o životy všech lidí a všeho živého. Je to výzva k uznání hodnoty života a k zodpovědnému jednání ve prospěch jeho ochrany a zachování.

Související citáty

Láska sílí z podvýživy a umírá na přesycenost.
Alfred de Musset

Kdo se nabídne, nedostává velkou mzdu.
Německé přísloví

Jsem Kolumbijka a vždycky budu.
Shakira

Láska je nesmrtelná a činí všechny věci nesmrtelnými.
William Saroyan

Chtěl bych žít s hromadou peněz jako chudý člověk.
Pablo Picasso

Přátelství a příbuzenství, dokonce i mravnost a lidskost se nezastaví – jak praví řecké přísloví – před oltáři, ale před žokem peněz a ženami: lidé se pak stávají divochy a bestiemi.
Giacomo Leopardi

Chtěl bych mluvit v jamb pentametru pokud by to bylo jednodušší.
Howard Nemerov

Nepřemýšlím příliš o člověku, který dnes není moudřejší než byl včera.
Abraham Lincoln

Ušlechtilé skutky, které jsou skryté, jsou nejcennější.
Blaise Pascal

Člověk si zvykne na všechno, lotr.
Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Když vidíš orla, vidíš část Génia. Zvedni hlavu!
William Blake

Pravda je přístupná všem, ještě nikdo ji neuchvátil jen pro sebe.
Lucius Annaeus Seneca

Být hříšník a silně hřešit, ale ještě pevněji věřit a radovat se v Kristu.
Martin Luther

Melancholie je smutek beze jména.
Joseph Joubert

Podmanění jaderné energie bude možné za 1000 let.
Albert Einstein

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz