„Kde je dobře, tam je vlast!“

Autor: Marcus Tullius Cicero
Témata: ,

Výraz „Kde je dobře, tam je vlast!“ je často používán jako úsloví či rčení a vystihuje silné pouto mezi člověkem a místem, kde se cítí šťastný a spokojený. Tento citát zdůrazňuje, že pocit domova nezávisí pouze na geografickém umístění, ale spíše na tom, jak se člověk v daném prostředí cítí. Může se vztahovat na jakékoliv místo na světě, kde se jedinec cítí přijat a srdcem spojen.

Dobře může odkazovat na různé aspekty, jako jsou rodina, přátelé, pohodlné prostředí nebo všechny tyto faktory dohromady. Když se člověk nachází v prostředí, kde je dobře, kde se cítí milován, respektován a podporován, vytváří se v něm pocit příslušnosti a sounáležitosti. Tento citát také vyzdvihuje důležitost emocionálního prostředí, které je pro člověka klíčové pro jeho pohodu a spokojenost.

„Kde je dobře, tam je vlast!“ může také vyjadřovat, že člověk je schopen si vytvořit novou vlast, kdekoliv se ocitne, pokud se v daném prostředí cítí šťastný a naplněný. Lidé jsou schopni vytvořit si novou rodinu, nové přátelství a nové vazby, které jim poskytují pocit domova. Ať už se jedná o přestěhování do jiného města nebo dokonce do jiné země, člověk může nalézt novou vlast, kde se buduje nový život a kde se cítí naplněný a spokojený.

Celkově lze tedy říci, že citát „Kde je dobře, tam je vlast!“ nám připomíná, že domov není pouze fyzické místo, ale spíše emocionální stav, který vytváříme sami pro sebe. Když se cítíme dobře a šťastní, můžeme považovat toto místo za svou vlast, bez ohledu na geografickou polohu. Je to o hledání místa, kde se duše cítí doma a které nám poskytuje pocit sounáležitosti a radosti.

Související citáty

Ani jeden den nevynechej meditaci.
Edgar Cayce

V nejzkaženějším světě je nejvíce zákonů.
Tacitus

Pro člověka cítícího se svět jeví jako tragedie, pro myslícího je to komedie.
Voltaire

Přátelství je možné jenom mezi dobrými lidmi.
Marcus Tullius Cicero

Vynakládáme přespříliš přípravné práce na život.
Johann Wolfgang Goethe

Za války je pravda tak drahocenná, že ji musí vždy doprovázet tělesná stráž lží.
Winston Churchill

Hnací silou muže je touha zalíbit se ženě.
Napoleon Hill

Epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá.
Jan Werich

Mozek vás občas vyvede na takové procházky – a když nechcete jít odvleče vás násilím.
Stephen King

Nemáme milovat manželky svých přátel. Dobrá, ale jak se dostat k manželkám nepřátel?
Georgie Moore

Václave, jak dlouho ještě budeme driftovat?
Jára Cimrman

Neříkej že nemůžeš, když nechceš. Protože přijdou velmi brzy dnové, kdy to bude daleko horší: budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci.
Jan Werich

Mluvte pěkně a myslete si, co chcete.
Anglické přísloví

Každý člověk stává tím čím je svým dominantním myšlenkám a touhám.
Napoleon Hill

Je zapotřebí, aby otcové pochopili syny a poskytli jim prostředky, s nimiž mladí lidé budou s to realizovat sny svých otců.
Jean Paul Sartre

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz