„Převaha hlupáků je nepřemožitelná a navěky jistá. Hrůznost tyranství naproti tomu zmírňuje nedostatek důslednosti.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát vyjadřuje pesimistický pohled na dnešní společnost a lidskou povahu obecně. Tvrdí, že hlupáci mají vždycky navrch a jejich převaha je nepřemožitelná. To může být vysvětleno tím, že hlupáci jsou často hlasitější, sebevědomější a bezohlednější než ti chytřejší a rozumnější. Mohou být schopni manipulovat ostatní a prosadit své zájmy a názory, aniž by brali ohled na důsledky svých činů.

Zároveň citát tvrdí, že hrůznost tyranství může zmírnit nedostatek důslednosti. To znamená, že když lidé žijí pod režimem, který je surový a nelidský, může to vést k tomu, že lidé budou jednat bezohledně a nezodpovědně. V takovém prostředí se může rozvinout chaos a absence řádu, protože lidé se budou snažit přežít a prosadit své zájmy za každou cenu.

Celkově tedy tento citát vyjadřuje negativní pohled na lidskou společnost, ve které jsou hlupáci neustále v převaze a tyranství vytváří nebezpečnou atmosféru nedostatku zodpovědnosti a důslednosti. Názorně ukazuje, jak některé nepříjemné rysy lidské povahy mohou vést k negativním důsledkům a ohrožovat stabilitu a spravedlnost ve společnosti.

Související citáty

Všechny záhady světa jsem uměl vysvětlit, od temna prachu země po zenit. Z pout myšlenek a klamů jsem se osvobodil, záhadu smrti však neumím rozuzlit.
Avicenna

I když byly zákony zapsány, neměly by zůstat nezměněny.
Aristotelés

Mluvení neuvaří rýži.
Charlie Chan

Historik dělá pro minulost to, co kartářka pro budoucnost. Kartářka je ovšem vystavena ověření, historik ne.
Paul Valéry

Víra je jedinou známou protilátkou proti neúspěchu!
Napoleon Hill

Názor davu nám nikdy nebude dobrým rádcem.
Barbara Stern

Recept na úspěšnost tkví v tom být dobrý v jedné věci.
Jo Nesbø

Na novou módu nejdříve nadáváme, pak se jí smějeme, pak se usmíváme, pak zjistíme, že není tak zlá, a konečně se jí přizpůsobíme.
Ruth Kappelsberger

Demokracie má tři nepřátele. Za prvé náboženský fundamentalismus, který nepřipouští jiné než doslovné čtení posvátného textu. Druhým nepřítelem je nacionalismus, který podřizuje svobodu řeči mýtu o společném původu obyvatel státu. Třetím nepřítelem je expert, jehož názor se postupně stává jedinou zárukou legitimity zákonů. Tato redukce legitimnosti zákonů na názor experta ohrožuje dnes demokracii nejvíce.
Václav Bělohradský

Myšlenky mladých jsou jako jasné světlo, které zasvítí ve tmě, jsou jako meteority na obloze.
George Samuel Clason

Mládež chce být méně vyučována, leč více oceňována.
Johann Wolfgang Goethe

Podívej se, kam padá stín, a budeš vědět, kdo cloní světlo
Valeriu Butulescu

Matky – hrozná děloha života, mlhovinné vaječníky v hlubinách věčnosti.
Josef Čapek

Jaký pán, taký krám.
České přísloví

Naproti tomu bez něho není žádný vnější statek, ať je jakéhokoliv druhu, uchopitelný.
Arthur Schopenhauer

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz