„Převaha hlupáků je nepřemožitelná a navěky jistá. Hrůznost tyranství naproti tomu zmírňuje nedostatek důslednosti.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát vyjadřuje pesimistický pohled na dnešní společnost a lidskou povahu obecně. Tvrdí, že hlupáci mají vždycky navrch a jejich převaha je nepřemožitelná. To může být vysvětleno tím, že hlupáci jsou často hlasitější, sebevědomější a bezohlednější než ti chytřejší a rozumnější. Mohou být schopni manipulovat ostatní a prosadit své zájmy a názory, aniž by brali ohled na důsledky svých činů.

Zároveň citát tvrdí, že hrůznost tyranství může zmírnit nedostatek důslednosti. To znamená, že když lidé žijí pod režimem, který je surový a nelidský, může to vést k tomu, že lidé budou jednat bezohledně a nezodpovědně. V takovém prostředí se může rozvinout chaos a absence řádu, protože lidé se budou snažit přežít a prosadit své zájmy za každou cenu.

Celkově tedy tento citát vyjadřuje negativní pohled na lidskou společnost, ve které jsou hlupáci neustále v převaze a tyranství vytváří nebezpečnou atmosféru nedostatku zodpovědnosti a důslednosti. Názorně ukazuje, jak některé nepříjemné rysy lidské povahy mohou vést k negativním důsledkům a ohrožovat stabilitu a spravedlnost ve společnosti.

Související citáty

Na koňském hřbetě je ráj srdce.
Arabské přísloví

Slunce štrikuje briliantovou punčochu.
Bohumil Hrabal

Sami musíme být změnou, kterou chceme ve světě zaznamenat.
Rhonda Byrne

Nadměrné jídlo překáží bystrosti ducha.
Lucius Annaeus Seneca

Nic v životě nemusí být jen a jen takhle a ne jinak.
William Saroyan

Spojené státy nejsou a nikdy nebudou ve válce s islámem.
Barack Obama

Muži nežeňte-se, nebo se aspoň do ženění tak nežeňte.
Václav Dušek

Špatná zpráva je ta, že čas letí. Dobrá zpráva je ta, že vy jste pilot.
Michael Althsuler

genialita, vtip a duch národa se projevuje v jejich přísloví.
Francis Bacon

Každý si sám určuje svůj osud, ale i sám za to platí.
Eurípidés

Korespondenční šachy jsou jiný typ hry.
Ruslan Ponomarjov

Časy, kdy byl člověk člověku vlkem, jsou už za námi. Dnes jsme bohužel jeden druhému člověkem.
Ladislav Muška

Člověk je ochočené zvíře, které už dlouhá století ovládá jiná zvířata podvodem, násilím a krutostí.
Charlie Chaplin

Když majitel zlato vloží do pochybných podniků, přijde o ně.
George Samuel Clason

Rozumní lidé se nehádají.
František Vymazal

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz