„Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem úplně jist.“

Autor: Albert Einstein
Témata: ,

Tento citát, často připisovaný slavnému fyzikovi Albertu Einsteinovi, vyjadřuje důležitou myšlenku o dvou věcech, které jsou podle něj nekonečné. První věcí je vesmír, který je považován za nekonečný ve smyslu jeho rozsahu a rozmanitosti. Existuje mnoho hvězd, planet, galaxií a neznámých úkazů, které přesahují naši představivost. Vesmír nepřestává expandovat a odhalovat nové tajemství, což nás utvrzuje v představě jeho nekonečnosti.

Druhou věcí, kterou citát naznačuje jako nekonečnou, je lidská hloupost. Tento výrok je většinou chápán jako kritika lidského chování, které se často opakuje a zdá se být bez konce. Einstein tímto způsobem poukazuje na to, že mnoho problémů a konfliktů na světě vzniká z důsledku lidské hlouposti a neuvážených rozhodnutí.

Nicméně, poslední část citátu, která zmiňuje, že Einstein není úplně jistý ohledně nekonečnosti vesmíru, přidává určitou ironii. Tímto způsobem Einstein naznačuje, že lidská hloupost by mohla být mnohem větší a nepředstavitelnější než samotný vesmír. I přesto, že vesmír je nepochybně velký a tajemný, lidská hloupost by mohla předčit jeho nekonečnost v tom, jak ovlivňuje naše životy a společnost. To nám připomíná, jak důležité je dávat si pozor na naše rozhodnutí a konání, abychom minimalizovali negativní dopad na sebe i na ostatní.

Související citáty

Svět je plný důkazů přesných a přesvědčivých a přece falešných.
Henry De Montherlant

Jsem pomalý chodec, ale nikdy se nevracím.
Abraham Lincoln

Vybíravost v oboru mučednictví je rozežranost.
Stanisław Jerzy Lec

Majitel tváře nemůže nikdy vidět svůj nos.
Charlie Chan

Láska je nepřítelem všeho jednotvárného, brzy se nabaží i štěstí.
Stendhal

Jestliže k vám mají lidé důvěru, svědčí to o vaší bezvýznamnosti. Nemůžete nikomu škodit.
Ladislav Muška

Nestarej se o mínění lidí, je vždy pochybné a obojetné.
Seneca

Láska je líbezný květ, ale je třeba odvahy, abychom si jej šli utrhnout na kraj strašné propasti.
Stendhal

Sen rozvine jakoukoli představu.
Paul Valéry

Historie je více naplněna příklady o věrnosti psů než o věrnosti přátel.
Guy de Maupassant

Všichni mají v sobě něco elfího, ale ne všichni stejně.
John Ronald Reuel Tolkien

Kdo už nemiluje a už nechybuje, ten ať se dá pochovat.
Johann Wolfgang Goethe

Nezištné přátelství je možné jen mezi lidmi stejné příjmové skupiny.
Paul Getty

V manželství je nejhorší věcí po tchyni manželka.
Jacques Tati

S pravdou je to jako se ženou. Všichni s ní flirtují, ale málo kdo ji chce mít na krku celý život.
Jiří Žáček

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz