„Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem úplně jist.“

Autor: Albert Einstein
Témata: ,

Tento citát, často připisovaný slavnému fyzikovi Albertu Einsteinovi, vyjadřuje důležitou myšlenku o dvou věcech, které jsou podle něj nekonečné. První věcí je vesmír, který je považován za nekonečný ve smyslu jeho rozsahu a rozmanitosti. Existuje mnoho hvězd, planet, galaxií a neznámých úkazů, které přesahují naši představivost. Vesmír nepřestává expandovat a odhalovat nové tajemství, což nás utvrzuje v představě jeho nekonečnosti.

Druhou věcí, kterou citát naznačuje jako nekonečnou, je lidská hloupost. Tento výrok je většinou chápán jako kritika lidského chování, které se často opakuje a zdá se být bez konce. Einstein tímto způsobem poukazuje na to, že mnoho problémů a konfliktů na světě vzniká z důsledku lidské hlouposti a neuvážených rozhodnutí.

Nicméně, poslední část citátu, která zmiňuje, že Einstein není úplně jistý ohledně nekonečnosti vesmíru, přidává určitou ironii. Tímto způsobem Einstein naznačuje, že lidská hloupost by mohla být mnohem větší a nepředstavitelnější než samotný vesmír. I přesto, že vesmír je nepochybně velký a tajemný, lidská hloupost by mohla předčit jeho nekonečnost v tom, jak ovlivňuje naše životy a společnost. To nám připomíná, jak důležité je dávat si pozor na naše rozhodnutí a konání, abychom minimalizovali negativní dopad na sebe i na ostatní.

Související citáty

Jedině pokud víme strašně málo, víme alespoň něco – se znalostmi rostou pochyby o nich.
Johann Wolfgang Goethe

Většina rodičů napravuje na svých dětech své vlastní chyby.
František Vymazal

Veřejné mínění je šťastno, odhalí-li váš nedovolený poměr. Ale neodpustí vám, jste-li šťastni vy.
Ladislav Muška

Láska je plna medu a jedu.
Josef Václav Sládek

Štěstí je především absence viny.
Henrik Ibsen

Tak to bylo o prsa korejský ženy.
Jaromír Bosák

Podívejte se na pět nejlepších přátel. Tito přátelé ukazují kdo jste vy. Pokud se vám to nelíbí, tak víte co máte dělat.
Will Smith

Většina lidí je šťastných, protože si to usmysleli.
Abraham Lincoln

Poloviční lumpi hynou rychleji než celí.
František Vymazal

Kromě otroctví, nacismu, fašismu a komunismu zbraně ještě nikdy nic nevyřešily.
Neznámý autor

Lhostejnost je sebelítost – ne láska a ne život.
Guy Ballard

Musíte nejdříve sklidit rýži, abyste ji mohli vařit.
Charlie Chan

Budoucnost, dobrá či zlá, nebyla zapomenuta, ale neměla žádnou moc nad přítomností.
John Ronald Reuel Tolkien

Ukládám se ke spánku na trochu déle než obvykle. Nazvěme to věčností. (v dopise na rozloučenou)
Jerzy Kosiński

Pravda se snadněji vynoří z chyb, než ze zmatku.
Francis Bacon

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz