„Nejkrásnější a nejhlubší pocit jaký může člověk zažít je poznat tajemno. To je základním principem náboženství, stejně tak jako veškerého seriózního úsilí v umění a ve vědě.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Poznat tajemno je nejkrásnějším a nejhlubším pocitem, který člověk může zažít. Je to ten okamžik, kdy se ocitáme před něčím neznámým, neuchopitelným a nevysvětlitelným. Tajemno nás fascinuje a přitahuje, protože nám nabízí možnost objevovat a pronikat do hlubin věcí, které jsou před námi skryty.

Tento pocit tajemna je základním principem náboženství. Náboženství, bez ohledu na konkrétní víru nebo filosofický směr, se zabývá hledáním odpovědí na velké otázky lidského života. V náboženství nacházíme tajemno, které obsahuje neuchopitelnou sílu a vyšší smysl. Je to spojení s božstvem, které překračuje hranice našeho rozumu a přivádí nás k zážitku něčeho většího a hlubšího.

Stejný princip platí i v umění. Umění je prostředkem, kterým se umělci snaží vyjádřit a sdílet své pocity, myšlenky a prožitky. V tomto procesu se otevírá prostor pro tajemno, které je obsaženo v uměleckém díle. Tajemno je zde jako záhadná síla, která umožňuje interpretovat a vnímat dílo různými způsoby, a která stále ukrývá něco, co je pro nás nepostižitelné.

Ve vědě se také setkáváme s tajemnem. Věda je sice založena na racionálním myšlení a zkoumání, ale právě tajemno je tím hnacím motorem, který vědce nutí k objevování a hledání nových poznatků. Věda se neustále potýká s otázkami, na které nemáme odpovědi, a s neznámými aspekty vesmíru a lidské existence. Tajemno je zde jako nekonečný zdroj inspirace a výzva, která vědu posouvá dál.

Všechny tyto sféry – náboženství, umění a věda – mají společný základ: touhu po poznání tajemna. Tím, že se snažíme proniknout do tajemna, rozšiřujeme své obzory, obohacujeme své myšlení a prožíváme nejkrásnější a nejhlubší pocity. Tajemno je tím, co nás spojuje a naplňuje, a je základem pro naše duchovní a intelektuální rozvoje.

Související citáty

Život se podobá ruletě. Nejprve člověk vyhraje jednou, pak podruhé i potřetí a nakonec se vždy krčí v poli poražených.
Vadim Zeland

Občanské sdružení je nejdobrovolnějším aktem na světě, neboť každý člověk se rodí svoboden a je svým vlastním pánem, a proto si ho nikdo pod jakoukoliv záminkou nemůže podřídit bez jeho souhlasu.
Jean Jacques Rousseau

Někteří lidé, a já jsem jeden z nich, nenávidí šťastné konce. Cítíme se podvedeni. Normální je špatný konec.
Vladimír Nabokov

Přestal jsem být povrchní, přestal jsem myslet.
Peter Handke

Jsem něžný, jsem krutý, ale jsem život. Pláčeš? I v slzách je síla. Tak jdi a žij!
John Lennon

Že je mi kůň milejší, říkáš Ty, člověče, že je hřích. Kůň mi zůstal v bouři věrný, člověk ani ve větru.
Rene Keller

Umění se obrodí tehdy, až život sám bude obrozen.
Herbert Edward Read

Pokud můj film udělá ještě aspoň jednoho dalšího člověka nešťastným, pak jsem splnil svůj úkol.
Woody Allen

Čtyřicetiletá žena pro tebe udělá vše, dvacetiletá nic.
Honoré de Balzac

Atomy nebo elementární částice samy nejsou skutečné; vytvářejí svět potencialit nebo možností spíše než svět věcí nebo faktů.
Rhonda Byrne

Být mocným je jako být dámou. Pokud musíte lidem říct, že jím jste, pak jím nejste.
Margaret Thatcher

Lidé, kteří jsou schopni milovat jen krátkou dobu, si to zkrátka musí vynahradit tím, že milují častěji.
Ladislav Muška

Kdo se zamiluje sám do sebe nebude mít žádného soka.
Oscar Wilde

Krásná holka nemůže udělat nic špatného.
Edward Abbey

Čas nebude nikdy „ten pravý“. Začněte okamžitě.
Napoleon Hill

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz