„Nejkrásnější a nejhlubší pocit jaký může člověk zažít je poznat tajemno. To je základním principem náboženství, stejně tak jako veškerého seriózního úsilí v umění a ve vědě.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Poznat tajemno je nejkrásnějším a nejhlubším pocitem, který člověk může zažít. Je to ten okamžik, kdy se ocitáme před něčím neznámým, neuchopitelným a nevysvětlitelným. Tajemno nás fascinuje a přitahuje, protože nám nabízí možnost objevovat a pronikat do hlubin věcí, které jsou před námi skryty.

Tento pocit tajemna je základním principem náboženství. Náboženství, bez ohledu na konkrétní víru nebo filosofický směr, se zabývá hledáním odpovědí na velké otázky lidského života. V náboženství nacházíme tajemno, které obsahuje neuchopitelnou sílu a vyšší smysl. Je to spojení s božstvem, které překračuje hranice našeho rozumu a přivádí nás k zážitku něčeho většího a hlubšího.

Stejný princip platí i v umění. Umění je prostředkem, kterým se umělci snaží vyjádřit a sdílet své pocity, myšlenky a prožitky. V tomto procesu se otevírá prostor pro tajemno, které je obsaženo v uměleckém díle. Tajemno je zde jako záhadná síla, která umožňuje interpretovat a vnímat dílo různými způsoby, a která stále ukrývá něco, co je pro nás nepostižitelné.

Ve vědě se také setkáváme s tajemnem. Věda je sice založena na racionálním myšlení a zkoumání, ale právě tajemno je tím hnacím motorem, který vědce nutí k objevování a hledání nových poznatků. Věda se neustále potýká s otázkami, na které nemáme odpovědi, a s neznámými aspekty vesmíru a lidské existence. Tajemno je zde jako nekonečný zdroj inspirace a výzva, která vědu posouvá dál.

Všechny tyto sféry – náboženství, umění a věda – mají společný základ: touhu po poznání tajemna. Tím, že se snažíme proniknout do tajemna, rozšiřujeme své obzory, obohacujeme své myšlení a prožíváme nejkrásnější a nejhlubší pocity. Tajemno je tím, co nás spojuje a naplňuje, a je základem pro naše duchovní a intelektuální rozvoje.

Související citáty

Láska jako pouhý akt, nic předtím ani potom, to se mi zdá jako vrchol nudy. Láska zbavená slov, sladkých doznání, oklik, nadějí a zklamání nemá v mých očích nejmenší cenu.
Jean Dutourd

Člověk je psí představa o tom, jak by měl vypadat Bůh.
Holbrook Jackson

Téměř každá mytologie hledí zpět na Zlatý věk, z něhož člověk padl.
Alan Watts

Sotva můžeš zacházet s blátem a neumazat se.
Walther von der Vogelweide

Oblečením nevyjadřuji žádný světonázor ani své rozpoložení. Spíše tím vyjadřuji to, že na černých kalhotách nejsou vidět ani skvrny od omáčky.
David Navara

Moje rodina je opravdu na prvním místě. Tak to bylo a vždycky bude.
Meryl Streep

A jestli jsi miloval někdy ženu nebo zemi, prožil jsi výjimečné štěstí, a umřeš-li potom, to už není důležité.
Ernest Hemingway

Naše sebeláska pokládá vždy oprávněné výtky druhých za svou osobní urážku.
Pierre Corneille

Odvaha je prostředek, pokud jde o strach a důvěru.
Aristotelés

Někteří si myslí, že oklamou život, když zestárnou, aniž co udělali.
Valeriu Butulescu

Umírněnost rozmnožuje příjemnost a zvětšuje rozkoš.
Démokritos z Abdér

Máš tolik životů, kolik chceš a víc, dokonce i ty, které nechceš.
George Harrison

Falešná porovnání jsou velicí škůdcové pravdy.
František Vymazal

Viděl jsem jak do té země přicházela nová víra a čarodějnice i mágové museli ze země prchnout.
Ibráhím ibn Jákúb

Kdo šetří, má za tři.
České přísloví

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz