„Jakmile se ze stáří začne dělat zásluha je to špatné. Protože každej blbec – starej – byl taky jednou mladej blbec.“

Autor: Jan Werich
Témata:

Citát nám připomíná důležité ponaučení spojené se stářím a mládím. Werich nám sděluje, že je nesprávné získávat pocit nadřazenosti a uznání pouze na základě věku a zkušeností.

Werich nám připomíná, že každý člověk, bez ohledu na věk, prošel fází mladého blbce. Mladí lidé obvykle dělají chyby a mají nedostatek zkušeností. Toto období mládí bychom měli chápat jako přirozenou součást života a nezakládat na něm hodnotící měřítka.

Werich poukazuje na to, že stáří samo o sobě neznamená automatickou moudrost. Získání zkušeností a stárnutí jsou sice nevyhnutelnou součástí lidského života, ale neměli bychom se na ně spoléhat jako na jediné kritérium hodnoty a respektu.

Tento citát nám připomíná, že stáří by nemělo být zdrojem pyšnosti, ale mělo by nás povzbuzovat k laskavosti, porozumění a sdílení svých zkušeností s mladšími generacemi. Stáří by mělo být příležitostí k vzájemnému učení a vzájemnému respektu mezi generacemi, nikoli výsadou a nadřazeností. Werich nám také ukazuje, že náš věk by neměl definovat naši hodnotu jako jednotlivců.

Související citáty

Manželství je království dvou, třetí tam nemá co dělat.
Henrik Ibsen

Každý inteligentní věřící má chvíle pochybností.
Valeriu Butulescu

V lásce končí všechny cesty stejně – rozčarováním.
Oscar Wilde

Každý z nás si asi po sprše, oblečený jen do ručnı́ku, připadá tak trochu zranitelný.
Kazuo Ishiguro

Pokud někteří lidé mají víru, že dalajláma má nějakou zázračnou moc, je to úplný nesmysl.
Tändzin Gjamccho

Lásku lze v životě udržovat jen pochybnostmi, nikoliv jistotou.
Brigitte Bardotová

Pochválena buď radost a pochválena buď bolest. Obě jsou sestry a obě posvátné. Utvářejí svět a nadnášejí velké duchy. Jsou silou, jsou životem.
Romain Rolland

Dovol přírodě, aby tě naučila klidu.
Eckhart Tolle

Co je dovoleno pánovi, není dovoleno kmánovi.
České přísloví

Až se svět ohlédne za našim stoletím, bude plakat. Ne proto, že bylo zaplaveno krutostí, ale proto, že dobří lidé mlčeli.
Martin Luther King

Rozum a z něho vyplývající připravenost na všechny životní zvraty je nejlepší lék, nejlepší prostředek ku zmírnění zármutku.
Plútarchos

Svatba je věc, o které se dovoluje žertovat, ale konec konců při tom není velikého žertu.
Charles Dickens

Láska je prevence proti rakovině plic – při milování se nekouří.
Gabriel Laub

O radost se člověk dělí, zatímco smutek nosí sám.
Jan Spálený

Znalosti mluví, ale moudrost naslouchá.
Jimi Hendrix

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz