„Za všechno dobré nakonec musíme zaplatit zármutkem.“

Autor: Jan Werich
Témata: ,

Citát vyjadřuje myšlenku, že ve světě není nic zadarmo a každá radost nebo úspěch je spojen s určitými oběťmi a nepříjemnostmi. Autor citátu, Jan Werich, nám tímto odkazuje na neodvratnou rovnováhu života, kde je třeba přijímat i negativní stránky a zážitky jako součást našeho osobního růstu a vývoje.

Werichův citát nás přiměje zamyslet se nad skutečností, že neexistuje žádné dokonalé štěstí bez jakékoli formy trápení. Každý úspěch si vyžaduje určitou míru obětí, které jsou často spojeny s bolestí, ztrátou nebo odříkáním. Například v oblasti kariéry můžeme dosáhnout profesního růstu a úspěchu, ale to může znamenat dlouhé hodiny práce, stres a obětování osobního času.

Tento citát také odkazuje na přirozený cyklus života. Každá radost nebo štěstí je dočasná a často následována zármutkem nebo ztrátou. Bez poznání temnoty bychom nemohli ocenit světlo. Bez špatných zkušeností bychom nemohli ocenit ty dobré. Tento citát nás vyzývá, abychom přijímali tyto nepříjemnosti jako součást života a hledali v nich ponaučení a růst.

Werichův citát je také upozorněním na to, že nic není trvalé. Všechno dobré může být jednoho dne ztraceno nebo zmizet, a to nás může zanechat s pocitem zármutku. Je důležité si uvědomit, že život je plný změn a že musíme být připraveni na přijetí i nepříjemných událostí a zároveň se snažit ocenit a užívat si dobrých okamžiků, které máme.

Jan Werich nám tímto citátem připomíná, že život je složitou směsicí radosti a utrpení, a že je důležité být připraveni na obojí. Přijmout zármutky a nepříjemnosti jako součást našeho růstu a zároveň si uvědomovat a užívat si všeho dobrého, co nám život přináší.

Související citáty

Naše ctnosti a naše vady jsou neodělitelné jako síla a hmota. Pokud je oddělíme, člověk přestane existovat.
Nikola Tesla

Žena může být příliš přezdobená, ale nikdy nemůže být příliš elegantní.
Coco Chanel

Potřebuji drama v mém životě, abych mohl dělat hudbu.
Eminem

Hotový hladomor. Zhubli i kuchaři.
Valeriu Butulescu

… a Deco poslal neškodný oblouček do třetího patra…
Jaromír Bosák

Čas hojí, hladí a zahlazuje skoro každé mínus života, a díky perspektivě vzdálenosti činí vše minulé krásnějším.
Marilyn Monroe

Politika je především bojem proti blbosti, a to včetně blbosti vlastní.
Miloš Zeman

Cizí kabát na nás buď plandá, anebo je příliš těžký či těsný.
Niccolo Machiavelli

Běží-li člověk po nesprávné cestě, vzdálí se pravdě tím více, čím je schopnější a rychlejší.
Francis Bacon

Motlitba je výjev citu – jako přátelství.
Cesare Pavese

Nejdůležitější je kamera, vy se jen pohybujete podle ní!
Alfred Hitchcock

Rasismus je pro blonďáky (Němce).
Benito Mussolini

Přírodní výběr nikdy netvoří na bytosti nic, co by jí bylo na škodu, neboť účinkuje jenom dobrem a pro dobro každého.
Charles Darwin

Téměř každý člověk umírá na své léky, nikoliv na svoji nemoc.
Molière

Je možné být upřímným, ale nikdy ne nestranným.
Johann Wolfgang Goethe

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz