„Láska je nejkrásnější trápení, které tkví v ponížení lidské hrdosti.“

Autor: John Lennon
Témata: , ,

Láska je jedním z nejsilnějších emocionálních prožitků, které může člověk zažít. Je to něco, co nám dodává sílu a radost, ale zároveň může být také zdrojem velkého utrpení. Citát od Johna Lennona naznačuje, že láska je tak krásná a zároveň mocná, že dokáže překonat i naši vlastní hrdost.

Láska nás často staví do zranitelné pozice. Když se zamilujeme, otevíráme své srdce a dáváme druhému člověku moc nad našimi emocemi. To znamená, že jsme ochotni riskovat a dát si naše city na odiv. A právě tímto odevzdáním se druhému člověku se dostáváme na pokraj naší hrdosti.

Naše hrdost je věc, kterou chráníme a která nám dodává sebevědomí. Ale ve vztahu s láskou je často nutné ji ponížit. Musíme se otevřít a přijmout nejistotu, která s tím přichází. Můžeme se ocitnout v situaci, kdy se naše očekávání nesplní, nebo jsme zrazeni. A právě v těchto okamžicích musíme překonat naši hrdost a zranitelnost a pokračovat v lásce.

Láska je tedy trápením, protože přináší nejistotu a možnost zranění. Ale zároveň je nejkrásnější, protože je schopna nám dodat neuvěřitelnou radost a spojit nás s druhými lidmi na hluboké úrovni. Abychom mohli prožívat tu nejkrásnější stránku lásky, musíme být ochotni ponížit naši hrdost a přijmout riziko, které s ní přichází.

Související citáty

Měl jsem v rádiu hit po dobu 30 dní, ještě před dostudováním.
Will Smith

A což není-li Boha? Není-li Boha, tedy člověk je šéfem země, celé budovy světa. Znamenitě! Ale jen jak bude pak ctnostný bez Boha?
Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Ševcova žena a kovářova kobyla chodí bosy.
České přísloví

Nic není sladší než vlast a rodiče na světě širém, i když máš v cizině statky a palác! Nejsi však doma!
Homér

Realita disponuje nekonečnou mnohotvárností forem projevu.
Vadim Zeland

Prezident se neptá, zda smí pozvat … Prezident zve, pane prezidente.
Miloš Zeman

Takhle rozzuřeného trenéra jsem ještě neviděl. Potkat ho v noci, zakousnu se do stromu a dělám suchou větev.
Jaromír Bosák

Můj milostný život je děsivý – naposledy jsem byl uvnitř ženy při návštěvě Sochy svobody
Woody Allen

Člověk se rodí jen jednou, aby se pak ještě rodil zvolna, dobývaje sebe sama klikatě i v prudkých nárazech, pokud mu zbývají čerstvé a nenasycená smysly a duše potřebná k růstu.
Karel Čapek

Soustředěním na Samána, živý oheň, vytvoří se kolem tvého těla zářící světlo.
Šrí Pataňdžali

Mysl bez nečistot a zábran dosahuje nekonečného vědění. Vše, co se na tomto světě zdálo být hodno poznání, je zanedbatelné.
Šrí Pataňdžali

Originální není ten, kdo nikoho nenapodobuje, ale ten, jehož nelze napodobit.
François-René de Chateaubriand

Neustálé snahy odehnat utrpení nedělají nic víc, než že mění jeho tvar.
Arthur Schopenhauer

Být dítětem Štěstěny – k tomu musíte mít spekla štěstí!
Jiří Žáček

Mezi dvěma lidmi budiž při dobrodiních tento zákon: Jeden by hned zapomněl, co dal, a druhý aby nikdy nezapomněl, že něco dostal.
Seneca

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz