„Příroda své tuctové zboží nabízí v hojnosti, ale věci jemnější produkuje zřídka.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát od Alberta Einsteina nám připomíná, že příroda nám poskytuje mnoho základních a běžných věcí v hojné míře. Například vzduch, vodu, sluneční světlo a potraviny jsou všechno dostupné v přírodě v dostatečném množství. Tyto věci jsou pro naši existenci nezbytné a můžeme si na ně spolehnout každý den.

Nicméně, když se podíváme na věci jemnější, jako jsou umělecká díla, inspirace, láska nebo genialita, zjišťujeme, že jsou tyto věci velmi vzácné a obtížně dosažitelné. Einstein nás tímto citátem upozorňuje na to, že není snadné najít a ocenit tyto jemné věci v našem životě.

Ve světě plném konzumerismu a hromadění materiálního bohatství často zapomínáme na hodnotu těchto jemných věcí. Jemné věci jsou často nedoceněny a přehlíženy, zatímco hromadíme a toužíme po tolika materiálních statcích, které jsou běžné a bezproblémově dostupné.

Einstein nám tímto citátem připomíná, abychom se zaměřili na tyto jemné věci v životě. Měli bychom si uvědomit, že skutečná hodnota a šťastí se nachází v těchto vzácných a jemných věcech, které nám příroda nabízí jen zřídka. Měli bychom se vymanit z honby za materiálním bohatstvím a zaměřit se na to, co je opravdu důležité a cenné v našem životě.

Související citáty

Úspěšná meditace je pro člověka vrcholným okamžikem.
Paul Brunton

Vaše vlastní podvědomí vám nabídne řešení pro každý problém a skrývá příčinu každého účinku.
Joseph Murphy

Aby ses poznal s nejvzdálenějšími příbuznými, stačí zbohatnout.
Julian Tuwim

Domýšlivci slyší pouze chválu.
Antoine de Saint-Exupéry

Bůh nás vyzývá k věrnosti, nikoliv k úspěchu.
Matka Tereza

Jsem mimořádně trpělivá, za předpokladu, že nakonec dosáhnu svého.
Margaret Thatcher

Nevědomost jest jako uzavřená nádoba bez vzduchu a duše jest jako pták v ní uvězněný.
Helena Blavatská

Harmonie jest věrná všech slastí dárkyně, jak v umění, tak i v životě.
František Palacký

Trepanace je ve většině případů bezpečný prostředek, jak nemocného přivést na onen svět.
Johann Friedrich Dieffenbach

Chceš-li dokázat nějakou pravdu, nerozčiluj se a nevyslovuj ani jediné zlé či urážlivé slovo.
Epiktétos

Dnes mnoho uslyšíme a mnoho se musí rozhodnout.
John Ronald Reuel Tolkien

Láska obměkčí i to nejtvrdší srdce.
Čínské přísloví

Tak kdo zbývá, Mirek Kadlec. Sami hráči ho vybrali. Nikdo se nedívá, jak to Mirek Kadlec kopne. Já teda musím. Je to tááám, je to tááám. Česká republika hraje finále ME, Miroslav Kadlec dal gól, znamená to, že jsme vyhráli na penalty 6:5. Není co řešit. (ME 1996, semifinále Francie – ČR)
Jaromír Bosák

Stát není řešením problému, stát je jeho součástí.
Ronald Reagan

Čestná smrt je lepší než hanebný život.
Neznámý autor

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz