„Člověk ostře, ale bez jakékoliv lítosti vnímá, že srozumění a soulad s jinými má své hranice.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tento citát od Alberta Einsteina nám připomíná, že i když je důležité se snažit porozumět a nalézt soulad s ostatními lidmi, existují také jasné limity toho, co můžeme dosáhnout. Člověk by měl být schopen být důrazný a rozhodný ve svých názorech a postojích, aniž by přitom ztrácel svou lidskost a empatii.

Tím, že „ostře vnímáme“, znamená, že si musíme být vědomi svých vlastních hranic a omezení. Nesmíme se nechat zviklat nebo ovládat emocemi, které by nás mohly vést k neadekvátním činům nebo zranění druhých. Vnímat situace a lidi bez lítosti znamená, že bychom měli být schopni zachovat si svou rozhodnost a jasnost mysli, aniž bychom ubližovali ostatním nebo se nechali unést emocemi.

Zároveň však citát naznačuje, že lidské porozumění a soulad mají své meze. Můžeme se snažit pochopit druhé, ale měli bychom si uvědomit, že nikdy nemůžeme úplně proniknout do jejich myšlenek a prožitků. Každý člověk je jedinečný a má své vlastní zkušenosti a perspektivy, které mohou být odlišné od našich. Proto je důležité respektovat tyto rozdíly a být otevření různým pohledům a názorům.

Citát nám také připomíná, že není naší povinností souhlasit se všemi. Můžeme se snažit najít společné body a hledat kompromisy, ale někdy jsou názorové rozdíly příliš velké a není možné dosáhnout plného souladu. V takových případech je důležité respektovat rozdílné názory a najít způsob, jak komunikovat a spolupracovat, aniž bychom se navzájem zraňovali.

Související citáty

Od začátku roku Německo, vnitřně upevnivší svůj režim, pokračovalo v přípravách na odstranění všeho, co zbylo z míru versailleského, až dne 7. března sáhlo k obsazení Porýní a výpovědi smlouvy locarnské.
Edvard Beneš

Jóginův karman není světlý, ani tmavý. Karman ostatních lidí je buď světlý, temný nebo smíšený.
Šrí Pataňdžali

Jestliže necháváte propuknout jakékoli emoce, narušujete rovnováhu.
Vadim Zeland

Kočky s modrýma očima jsou zpravidla hluché.
Charles Darwin

Jediný způsob, jak dělat skvělou práci, je milovat, co děláte.
Steve Jobs

Zklamat se není taková hanba jako nedůvěřovat.
François de La Rochefoucauld

Statistiky už máme natolik sofistikované, že z nich lze doložit prakticky cokoliv.
Jan Keller

Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme, a cokoliv se tu koná, všech se týče.
Jan Amos Komenský

Počkej, Barney, když chceš létat letadlem, tak musíš být střízlivý. Chci říct, že to není jako řídit auto.
Homer Simpson

Nestyďte se za svoje problémy v matematice, mohu vás ujistit, že moje jsou daleko větší.
Albert Einstein

Všetky veľké veci sú jednoduché a mnohé možno vyjadriť jediným slovom: sloboda, spravodlivosť, česť, povinnosť, milosrdenstvo, nádej.
Winston Churchill

Za každým velkým majetkem se skrývá zločin.
Honoré de Balzac

Budete-li nenáviděti lakomství, poplyne vám bohatství; k němu však nepřikládejte srdcí svých, ale shromažďujte si poklady moudrosti, neboť v jejím vlastnictví jest mnoho panování.
Karel IV.

Rozumný člověk se přizpůsobuje světu, nerozumný se usilovně snaží přizpůsobit svět sobě. Proto je všechen pokrok závislý na člověku nerozumném.
George Bernard Shaw

Nehraji šachy pro majetkový zisk, hraji jen a pouze pro čest.
Paul Morphy

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz