„Vědy je zapotřebí. Ale kdyby Newton ležel někde jinde a nepadla mu na nos ta hruška, nebo co to bylo, a neupozornila ho na to, že je taky přitažlivost zemská, tak by ta přitažlivost byla dál. On by ji neobjevil. Objevil by ji někdo jinej. Za minutu dvacet, nebo za sto let. Ale kdyby Shakespeare nenapsal Hamleta, tak nikdy nebyl! Kdyby velký umělci neudělali svoje dílo, tak jsme byli o to chudší! Protože umění je komunikace.“

Autor: Jan Werich
Témata:

Podle Wericha jsou vědy nezbytné pro objevování a pochopení přírody a světa kolem nás. Werich připomíná příběh Isaaca Newtona, který objevil zákon gravitace poté, co mu na nos spadlo jablko. Tímto incidentem byl Newton upozorněn na existenci přitažlivosti zemské. Werich naznačuje, že pokud by se toto jablko nestalo, někdo jiný by objevil tento zákon, buď za minutu dvacet nebo za sto let. To znamená, že objevy ve vědě jsou nevyhnutelné a budou se dít dříve nebo později.

Poté Werich přechází k umění a vysvětluje, že kdyby William Shakespeare nenapsal své slavné dílo Hamlet, nikdy by neexistovalo. Werich zdůrazňuje význam velkých umělců a jejich děl pro naši kulturu a společnost. Podle něj jsou umělci komunikátory, kteří nám skrze svá díla předávají myšlenky, pocity a zkušenosti. Bez uměleckých děl bychom byli obohacováni mnoha emocemi a inspirací méně.

Celkově Werichova myšlenka spočívá v tom, že vědy a umění jsou neoddělitelnou součástí lidského rozvoje. Vědy nám pomáhají pochopit svět a objevovat nové vědomosti, zatímco umění nám přináší emocionální a intelektuální podněty. Oba tyto obory jsou nezbytné pro naši společnost a přispívají k našemu osobnímu a kulturnímu růstu.

Související citáty

Pokud jde o nápoje, nevědomí novináři mě spojují s becherovkou, aniž tuší, že už léta dávám přednost vynikající Jaroškově slivovici.
Miloš Zeman

Co nejde silou, jde rozumem.
České přísloví

Jak člověk jednou začne, … – totiž začít nemusí, ale dodělat musí!
Karel Čapek

Jak málo je možné, aby se těleso octlo v pohybu bez příčiny, tak stejně málo možné je, aby myšlenka vstoupila do vědomí bez podnětu.
Arthur Schopenhauer

Vaše současná realita nebo současný život je výsledkem vašich myšlenek.
Rhonda Byrne

Když zavřete oči, nastane noc. Ale nemá smysl hledat hvězdy.
Valeriu Butulescu

Když je něco důležitého člověk si vždycky čas najde.
Montgomery Scott

Oko hledí daleko, mysl ještě dále.
Ruské přísloví

„Myslím si, že svět je dnes úplně převrácený a tolik utrpení je tu proto, že je tak velice málo lásky v domovech a v rodinném životě. Nemáme čas pro své děti, nemáme čas na sebe navzájem, není čas, abychom se těšili jeden z druhého.“
Matka Tereza

Klid v lásce je klid nepříjemný.
Molière

Není horší cesty za štěstím než hýření ve „vybrané společnosti“, neboť tím se jen snažíme změnit svou existenci ve sled veselí, požitků a potěšení, v němž se nevyhneme zklamání.
Arthur Schopenhauer

Skutečná láska se nikdy nevyčerpá, a když se obrátíš k té pravé studni, bude tím štědřejší, čím více z ní budeš pít.
Antoine de Saint-Exupéry

Vím co je sláva, peníze, festivaly, různá ocenění, život v New Yorku, Hollywoodu nebo Paříži, ale jsem rád, že pocházím od Visly.
Daniel Olbrychski

Ženy mají rády zanedbané muže, neboť se mohou cítit nepostradatelné jako jejich pečovatelky.
Buddha

Po čtyřicítce je už každý zodpovědný za vzhled své tváře.
Abraham Lincoln

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz