„Když jsem měl dvacet, myslel jsem na lásku. Pak už jsem miloval jenom myšlení.“

Autor: Albert Einstein
Témata: ,

V citátu se autor zamýšlí nad proměnou priorit v životě člověka v průběhu času. V mládí, když byl ve svých dvaceti letech, byl zaměřen na lásku a citové vztahy. Byla to doba, kdy se mužství a romantika zdály být nejdůležitějšími aspekty života. V této fázi života se člověk často soustředí na hledání partnera, budování vztahů a prožívání silných emocí spojených s láskou.

Avšak časem se priority a hodnoty mohou změnit. Postupem času člověk získává životní zkušenosti a moudrost, které ho vedou k jiným zájmům. V tomto citátu je zmíněno „jenom myšlení“, což naznačuje posun od emocionálních aspektů života k intelektuálnímu růstu a rozmýšlení. Člověk začíná dávat přednost hlubšímu porozumění, uvažování a reflektování nad světem a jeho fungováním.

Tento vývoj může být způsoben mnoha faktory, jako je například získání profesního a osobního sebevědomí, rozšíření obzorů prostřednictvím vzdělání a zkušeností, nebo prostě pochopení, že život je mnohem komplexnější než jen romantické vztahy. Člověk může začít ocenit sílu myšlení, intelektuálního růstu a kreativity jako způsob, jak se vymanit z omezení a hledat hlubší smysl života.

Tento citát tak reflektuje přirozený vývoj priorit a hodnot v životě člověka. Zatímco mladí lidé často hledají lásku a emocionální spojení, s postupem času mohou začít ocenit sílu myšlení a intelektuálního růstu jako klíčové prvky svého života. To neznamená, že lásku opouštějí zcela, ale spíše, že přikládají větší důležitost rozvoji mysli a duše.

Související citáty

Neměli bychom si namlouvat, že musíme činit obrovské věci. Stačí malé, ale s obrovskou láskou.
Matka Tereza

Paedagogické otázky řeší nejlépe děti.
František Vymazal

Neexistuje způsob pochopení počátku a dalšího průběhu života bez jisté všeobsahující tvůrčí síly.
Sir William Kelvin

Umět se postavit k malířskému stojanu nemusí být ještě vyjádřením uměleckého postoje.
Josef Poláček

Slon bývá obvykle zobrazován menší, než je ve skutečnosti, ale blecha vždy větší.
Jonathan Swift

Neuloví-li medička do šestého semestru nějakého doktora, musí se sama stát doktorkou.
Robert Lembke

Člověk se rodí svobodný, ale všude je v okovech.
Jean Jacques Rousseau

Člověk je velký v plánech – pro jiné.
Erich Maria Remarque

Ak nebudeš mnoho očakávať, budú sa ti zdať aj malé veci veľkými.
Platón

Hledat v ženě přítelkyni je o mnoho těžší, než najít u ní přítele.
Oldřich Fišer

Čiň druhým, co chceš, aby druzí činili tobě.
Konfucius

Smrti se nebojím. Byl jsme mrtvý miliardy let před svým narozením a nepůsobilo mi to žádné potíže.
Mark Twain

Osud je vinen, nikdo jiný; a já, já zkusil jako pes!
François Villon

Akce, skutek, vůle přeměnit slova v činy je naprosto nedílnou součástí každého úspěchu.
Pepper de Callier

Cit ani vůle nejsou argument, chybí-li rozum.
Tomáš Garrigue Masaryk

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz