„Nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. To je základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Tajemno je jedním z nejzásadnějších aspektů lidského prožívání. Je to ten vzrušující pocit, který nás nutí hledat odpovědi a odhalovat nové skutečnosti. Tajemno představuje záhadu, kterou je třeba rozluštit, a to jak ve světě umění, tak vědy. Je to ten neodolatelný impuls, který nás přiměje pátrat po pravdě a pochopit hlubší významy.

Ve světě umění je tajemno základním kamenem tvorby. Umělci se právě tímto pocitem nechávají inspirovat a vyjadřují své myšlenky a emoce. Tajemno je ta síla, která diváka přitahuje a drží v napětí. Je to ten moment, kdy se ptáme sami sebe: „Co to znamená?“ nebo „Jaký je skutečný význam tohoto díla?“ Umění nám umožňuje objevovat nové perspektivy a pronikat do hlubin lidského prožívání.

V oblasti vědy má tajemno rovněž klíčovou úlohu. Je to ten záhadný aspekt našeho světa, který nás motivuje hledat odpovědi a rozumět přírodním jevům. Tajemno je hnací silou objevů a inovací, protože nás vybízí k prozkoumávání neznámého. Věda nám pomáhá odhalovat tajemství vesmíru, lidského těla či přírody a posunovat hranice našeho poznání.

Tajemno je také tím, co nás propojuje. Všichni jsme do jisté míry posedlí hledáním odpovědí na neznámé otázky a objevováním nového. Tajemno nás spojuje v naší zvědavosti, zájmu a nadšení. Je to základní lidská vlastnost, která nás inspiruje k prohlubování našeho vnímání světa a samých sebe.

Zkrátka, tajemno je klíčovým prvkem umění i vědy, který nám umožňuje prožívat nejkrásnější a nejvýznamnější okamžiky. Je to ten pocit, který nás nutí se ptát, pátrat a objevovat, a tím obohacuje naše životy. Tajemno je to, co nás motivuje a inspiruje k tvorbě a poznávání, a tím se stává základem pravého umění a vědy.

Související citáty

Kdo chce radost vychutnat, musí se o ni rozdělit. Štěstí se narodilo jako dvojče, musí se sdílet.
George Gordon Byron

Štěstí je jen v lásce, v myšlence a v dobrotě srdce. Všechno ostatní je bolest.
Otokar Březina

Poezie žije z ustavičné nespavosti.
René Char

Neúspěch inspiruje vítěze a poráží poražené.
Robert Kiyosaki

Morálka je většinou jen pósa, kterou přijímáme vůči osobám, jež nemůžeme vystát.
Oscar Wilde

Ctnost je pouze souladem soukromé vůle s veřejnou …
Jean Jacques Rousseau

Je absurdní tvrdit, že v Americe nemají žádné zříceniny ani zvláštnosti, když Američané mají své matky a své způsoby.
Oscar Wilde

Láska je klecí, v které umírá se za štěstí.
Tomáš Garrigue Masaryk

Smrt není pro nás ničím, neboť pokud žijeme, není přítomna, a když je přítomna, již zde nejsme.
Epikúros

Nejtěžší zkouškou lásky není odloučenost, nýbrž skromnost milovat mezi mnohými ženami jedinou z nich.
Emanuele Bolognessi

Popisovat, to není nic, duch díla se musí vyhnout všem zbytečným slovům.
Karel Čapek

Je třeba jíst, abys žil, a ne žít, abys jedl.
Neznámý autor

Giordana Bruna lidé upálili, když jim řekl, že i s celou planetou jsou jen zrníčkem v jednom z nespočetných obláčků prachu.
Konrad Lorenz

Před vynalezením pračky jsme byly příliš zaneprázdněné drhnutím, než abychom mohli agitovat o volební právo.
Caitlin Moranová

Jak ubozí jsou ti lidé, kteří nikdy nezpívají, a zemřou se vší svou hudbou v sobě.
Victor Hugo

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz