„Překonávat vědomě své sklony k blbnutí a blbostem je nejvlastnějším projevem lidskosti.“

Autor: Jan Werich
Témata:

Tento citát od Jana Wericha vystihuje důležitost sebekontroly a schopnosti překonat své vlastní sklony k blbnutí a blbostem. Přestože jsou tyto sklony přirozenou součástí lidské povahy, právě jejich překonávání je klíčovým projevem lidskosti a zralosti. Jedná se o schopnost rozpoznat, že naše chování nebo myšlenky mohou být nesmyslné nebo pošetilé a aktivně se snažit jim odolat.

Tento citát vyjadřuje myšlenku, že abychom se stali skutečně lidskými, musíme být schopni přehodnotit své postoje, jednání a názory. Je to proces, který vyžaduje sebekritiku, otevřenost a schopnost vidět věci z jiné perspektivy. Překonávání vlastních sklony k blbostem znamená, že jsme ochotni se ptát naše vlastní rozhodnutí a jednání a být kritičtí vůči sobě samým.

Tento citát také poukazuje na to, že překonávání blbnutí a blbostí je proces, který vyžaduje uvědomění a uvážlivost. Nejde jen o pasivní přijetí sklonů k bláznovství, ale o aktivní rozhodnutí o jejich překonání. Je to způsob, jak se zbavit reflexních reakcí a zaujmout rozumnější a zodpovědnější postoj.

Celkově lze tedy říci, že tento citát Jan Wericha zdůrazňuje důležitost sebekontroly a schopnosti překonat vlastní sklony k blbnutí a blbostem jako projev zralosti a lidskosti. Je to výzva k samoreflexi a kritickému myšlení, která nás vede k lepšímu porozumění sobě samým a světu kolem nás.

Související citáty

Astrální a mentální tělo nezná čas ani prostor.
František Bardon

Ženám rozumím stejně jako ptačí řeči: intuicí, anebo vůbec ne.
Henri Frédéric Amiel

Mohamed říkal, že vděk za hojnost, kterou dostáváte, je nejlepší zárukou, že tato hojnost neochabne.
Rhonda Byrne

Umění je nejvyšší radostí, kterou člověk dává sám sobě.
Karl Marx

Jestliže dvaadvacet lidí běhá hodinu a půl po hřišti a je to nula-nula, tak je to taková podivná hra.
Jan Kantůrek

Hádka je nejhorší formou komunikace.
Jonathan Swift

Nikdo by si ani nevzpomněl na samaritána, kdyby ten měl jen dobré úmysly. Musel mít i peníze.
Margaret Thatcher

Byl to Bůh, kdo mě udělal tak krásnou. Kdybych nebyla, tak bych pak byla učitelka.
Linda Evangelista

Přerušit komunikaci znamená zapomenout na záchranu.
Stephen King

Pokaždé když řeknete, že něčemu nerozumíte, stáváte se otevřeným a přizpůsobitelným.
Jaggi Vasudev

Ježíš chce, abychom milovali a odpouštěli. Nevím co dělá lidi tak krutý.
Elton John

Příroda obklopuje člověka mrakem a nutí ho stále mířit ke světlu.
Johann Wolfgang Goethe

Štěstí se nečekaně samo oznámí. Náhodou zívne pes a moucha vlítne psovi do tlamy.
Japonské přísloví

Každé zobecnění je nebezpečné – dokonce i tohle na začátku věty.
Alexandre Dumas ml.

Soustředěním na srdce poznáš touhy člověka.
Šrí Pataňdžali

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz