„Paměť je výsadou blbých, chytrý nemá čas si pamatovat, chytrý musí vymýšlet.“

Autor: Jan Werich
Témata: ,

Tento citát od Jana Wericha nám připomíná, že paměť je vlastností, která se často spojuje s neinteligentními, nebo dokonce bláznivými lidmi. Zdá se, že ti, kteří mají výraznou paměť, mají tendenci se zaměřovat na minulost a opakování toho, co již bylo. Na druhou stranu, ti, kteří jsou chytří a inteligentní, se soustředí na přítomnost a budoucnost. Nemají čas se zabývat minulostí, protože se raději zaměřují na to, co přijde a jak to vyřešit.

Pravdou je, že chytrý člověk musí neustále myslet, analyzovat a přicházet s novými nápady a řešeními. Nemá čas strávit hodiny a hodiny tím, že si pamatuje minulost a všechny detaily, které se v ní skrývají. To neznamená, že chytrý člověk nemá paměť, ale spíše že používá svou paměť efektivněji a selektivněji.

Paměť může být někdy překážkou pro rozvoj inteligence. Když se člověk příliš zaměřuje na minulost a neustále se vrací k dřívějším událostem, může se stát, že se nedokáže dostatečně otevřít novým myšlenkám a zkušenostem. Chytrý člověk se naopak soustředí na to, co je před ním, co je důležité a co ho posouvá vpřed.

Tento citát nám tedy připomíná, že paměť je sice důležitá, ale neměla by být překážkou pro rozvoj naší chytrosti a inteligence. Chytří lidé se zaměřují na tvorbu nových myšlenek a nápadů a používají svou paměť pouze k tomu, aby se poučili z minulosti a neopakovali stejné chyby.

Související citáty

Nežijeme proto, abychom plnili očekávání jiných.
Neznámý autor

Jaký je účel obřích stromů Sekvojů? Účelem sekvojů je poskytnout stín pro malé sýkorky.
Edward Abbey

Žádná sněhová vločka v lavině se necítí zodpovědná.
Stanisław Jerzy Lec

Strasti z vlastní vůle nejvíc bolí.
Sofoklés

Vědomí smrti v nás podnítí vůli k životu.
Paulo Coelho

Lidé nežijí tím, že se o sebe starají, ale tím, že je v nich láska.
Lev Nikolajevič Tolstoj

Tomu, co se stalo v listopadu 1989, říkám zrušení nevolnictví, protože všeho se zase zmocnili srabi, co všechno chtějí jen pro sebe. U nás je prostě zvyk přijít ke všemu lacino a taky si nechat všechno líbit.
Pavel Landovský

Statečnost intelektu, to nejsou vážné názory, to je odvaha pořád myslet.
Karel Čapek

Nic není tak truchlivé, jako když se někomu tvrdí, že je smutný, ale že by měl být veselý.
Hana Prošková

Inteligentní lidé se snaží problémy řešit, geniální se je snaží nedělat.
Albert Einstein

Žena manželstvím získá společnosti, muž o ni přijde.
Hippolyte Taine

Jen Francie je schopná říci „ne“ americkému protektorátu. Ani Němci, ani Italové, ani Britové to nikdy nedokáží…
Charles de Gaulle

Pokud si sám otevřeš okno, dostaneš se k čerstvému vzduchu. Pokud ti okno otevře druhý, dostaneš se do průvanu.
Francouzské přísloví

Ústava je uspořádání magistrátu ve státě.
Aristotelés

Všichni si pamatujeme na Abrahama Lincolna jako na vůdce, který zachránil naši Unii.
Barack Obama

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz