„Zbabělci jsou nepochybně nebezpečný živel, ale co teprve odvážní blbci?“

Autor: Jan Werich
Témata: ,

Citát od Jana Wericha odkazuje na zajímavý jev ve společnosti, kterým je kombinace nedostatku odvahy a nedostatku rozumu. Werich se zamýšlí nad tím, že zbabělci mají potenciál být nebezpeční, protože se často řídí strachem a nedokáží se postavit proti nepravostem či nespravedlnosti. Jsou ochotni ustoupit a spolupracovat s mocnými, které by jinak kritizovali, jen aby sami nebyli postaveni do nebezpečí.

Nicméně, autor se ptá, co ještě horšího může být než zbabělci – odpovědí jsou odvážní blbci. Tento paradox vystihuje situaci, kdy se někdo rozhodne riskovat a jednat odvážně, ale ve skutečnosti nemá dostatečný rozum nebo informace, aby posoudil následky svých činů. Tito lidé jsou schopni vyvolat mnohem větší chaos a škody než ti, kteří se pouze bojí.

Werich tedy poukazuje na to, že kombinace odvahy a blbosti může být mnohem nebezpečnější než pouhá zbabělost. Odvážní blbci často jednají podle svých vlastních impulzů a snaží se prosadit svou vůli za každou cenu, i když by měli vědět, že jejich činy mají negativní důsledky. V tomto kontextu se zdá, že zbabělci jsou sice pasivní a nedostatečně se staví proti nespravedlnosti, ale zároveň nedělají tolik škody jako odvážní blbci, kteří svou neuvážeností a nedostatkem rozumu mohou způsobit mnohem větší chaos a ničení.

Související citáty

Ten, kdo se domnívá, že Brahma je nepochopitelný, ten Brahmu pochopil; ten však, kdo myslí, že Brahma je pochopitelný, nezná jej.
Alan Watts

Odplatou za pocit viny bude vždy trest.
Vadim Zeland

Je dobře snít i v blátě.
Jiří Orten

Vše, co si dokážete představit, existuje!
Rhonda Byrne

Na koho chceme zapomenout, na toho stále myslíme.
Jean de La Bruyere

Má žena zahájila dietu. Kokosy a banány. Neztratila ani deko, ale umí lézt na stromy.
Henry Youngman

Pokud neříkáte pravdu o sobě, nemůžete jí říkat o jiných lidech.
Virginia Woolf

Vášeň zmírá a láska odchází, ale soucit že zůstává.
Graham Greene

Na světě jsou čtyři kategorie lidí – zamilovaní, ambiciózní, diváci a hlupáci. Nejšťastnější jsou hlupáci.
Hippolyte Taine

Šachy jsou neobyčejná, důrazná a empatická hra filozofů.
Paul Morphy

Čestná smrt je lepší než potupný život.
Tacitus

Nic netiší bolest tak jako lidský dotek.
Bobby Fischer

Malá láska je vrozena, velké se musí učit.
Giovanni Bosco

Pravda a omyl mnohokrát pocházejí ze stejného zdroje.
Johann Wolfgang Goethe

Básník nic netvrdí a proto nikdy nelže.
Philip Sidney

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz