„Přehnaně soutěživý postoj je vštěpován do studenta, který je vychováván k uctívání zištného úspěchu jako příprava na jeho budoucí kariéru. Náš celý vzdělávací systém tímto zlem strádá.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Citát Alberta Einsteina odkazuje na problém s přehnaným soutěživým postojem, který je vštěpován do studentů již od jejich raného vzdělávání. Zdůrazňuje, že tento postoj je způsoben snahou připravit studenty na jejich budoucí kariéru a dosažení osobního úspěchu.

Podle Einsteina je však přílišná soutěživost škodlivá a má negativní vliv na celý vzdělávací systém. Místo toho, aby se studenti učili spolupracovat a podporovat se navzájem, jsou povzbuzováni k tomu, aby se snažili předčit ostatní a vyhrát za každou cenu. Tento postoj vede ke zvýšenému stresu, nezdravému konkurenčnímu prostředí a snižuje motivaci ke sdílení znalostí a spolupráci.

Einstein se domnívá, že tímto způsobem je celý vzdělávací systém poškozován. Studenti jsou vedeni ke způsobu myšlení, který klade důraz na individuální úspěch a zisk, místo aby se zaměřovali na kolektivního prospěch a vzájemnou podporu. Tento přehnaný soutěživý postoj může také vést ke ztrátě zájmu o učení a rozvoj individuálních schopností, protože studenti jsou příliš zaměřeni na vítězství a dosažení nejlepších výsledků.

Einsteina znepokojuje, že vzdělávací systém nedává dostatečný prostor pro rozvoj kritického myšlení, tvořivosti a spolupráce. Namísto toho klade důraz na hodnocení a porovnávání výsledků studentů. Podle Einsteina by měl vzdělávací systém podporovat rozvoj celé osobnosti studentů a pomáhat jim objevit jejich vlastní potenciál, nikoliv je vést ke konkurenčnímu závodu, který podkopává jejich motivaci a radost z učení.

Související citáty

Mnohý muž se často zakouká do ženy a přece do ní obyčejně nevidí.
Jan Neruda

Optimista vidí jen koblihu, pesimista vidí díru.
Charlie Chan

Mudrc nenosí ani štít, ani šavli.
Valeriu Butulescu

Pelé good , Maradona better …George Best.
George Best

Člověk je chudákem teprve, když už nic nechce
Erich Maria Remarque

Nápady mají nehmatatelnou podstatu, ale mají větší moc než hmotné mozky, které je zrodily.
Napoleon Hill

Přílišné vědění zabíjí odvahu.
Stanislav Komenda

Nemám žádný strach ze smrti. Jediné čeho se bojím je návrat v reinkarnaci.
Tupac Shakur

Zítřek leží v neznámu, ale často přináší naději.
John Ronald Reuel Tolkien

Sociologové: když se tramvaj za jízdy otřásá, i průvodčí se třese.
Karol Irzykowski

Ten muž se mi nelíbí. Musím ho lépe poznat.
Abraham Lincoln

S láskou nejsou žerty.
Alfred de Musset

Skutečného mládí dosahujeme ve zralých letech.
Jean Cocteau

Nikdy bychom neměli podlehnout návalu prvního citu. Je sice ušlechtilý, ale chybí mu moudrost.
Charles Maurice de Talleyrand-Périgord

Běžel jsem tak prudce ve snu, že jsem se divil, proč a že spím.
Vladimír Holan

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz