„Úsilí spojit v jedno moudrost a moc setkává se s úspěchem vždy jenom zřídka a nakrátko.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Často se usiluje spojit moudrost a moc do jednoho, protože se zdá, že tyto dvě vlastnosti by měly jít ruku v ruce. Moudrost nám dává schopnost rozhodovat se správně a činit rozumná rozhodnutí, zatímco moc nám dává schopnost ovlivňovat a provádět změny ve světě kolem nás. Je přirozené předpokládat, že když se spojí, úspěch bude automatický a trvalý.

Nicméně, realita je často jiná. Spojení moudrosti a moci je náročné a ne vždy snadné dosáhnout. Moudrost vyžaduje zralost, introspekci a schopnost se vcítit do situace a lidí kolem nás. Moc na druhou stranu, může způsobit nadutost, sebestřednost a ztrátu kontaktu s realitou. Je velmi obtížné udržet rovnováhu mezi těmito dvěma vlastnostmi.

Navíc, úspěch je často subjektivní a proměnlivý. Co se může zdát jako úspěch jednomu, může být neúspěchem druhému. Úsilí spojit moudrost a moc může sice přinést krátkodobé úspěchy, ale udržení této rovnováhy na dlouhodobém základě je obtížné. To je důvod, proč se takové spojení děje jen zřídka a mnohdy pouze na krátkou dobu.

Celkově lze říci, že úsilí spojit moudrost a moc je náročné a vyžaduje neustálou sebereflexi a sebekontrolu. I když tato spojení mohou být cenná a přinést krátkodobé úspěchy, je důležité si uvědomit, že trvalý a udržitelný úspěch přichází z mnoha různých vlastností a hodnot, které nemusí nutně souviset s moudrostí a mocí.

Související citáty

Neexistuje zoufalá situace, pouze zoufalí lidé.
Heinz Guderian

Kompromis je zející rozdíl mezi zásadou a praxí.
Karel Čapek

Východ je obvykle, tam kde vstup byl.
Stanisław Jerzy Lec

Fantázie stojí na základech ze zapomenutých snů.
Michael Ende

Někteří věštci jsou dokonalost sama. Dokáží uhodnout i minulost.
Valeriu Butulescu

Velké otázky obvykle otvírají dveře, zatímco odpovědi je naopak zavírají.
Jonas Ridderstrale

Pánové, přeji vám všem hodně štěstí. Jsem připraven odejít. Věřím, že půjdu na dobré místo. (Poslední věta před popravou.)
William Kemmler

Kdo nezná svou otčinu, nemá měřítka pro země cizí.
Johann Wolfgang Goethe

Každý, kdo nikdy neudělal chybu, se nikdy nesnažil o něco nového.
Albert Einstein

Přijde doba, kdy Ti budou prezentovány velké příležitosti a Ty musíš být připraven je využít.
Sam Walton

Jsou-li si dva jevy velmi důkladně a nápadně podobné, a je-li současně příčina jednoho z nich zřejmá, bude stěží možné nesouhlasit s podobnou příčinou i druhého jevu, i když jako taková není jasně viditelná.
John Herschel

Čas vezme všechno, ať chceš nebo ne.
Stephen King

Ze spárů ďábla jsem lehce vyvázl. Jak se však vymanit z objetí andělů?
Valeriu Butulescu

Ti, jimž vládne Erós čisté lásky, mají oko laskavější, hlas líbeznější a jejich pohyby jsou umírněné a plné ušlechtilého klidu.
Xenofón

Blboune blbá, hluchá, nadřízená…
Jára Cimrman

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz